Kategoriler
Haberler

İlk plastik kalp nakli yapıldı haberi doğru değil !

Eleştirel Bakış : Dr.Ahmet İrdel’in facebook grubumuzdaki değerli uyarısında belirttiği üzere plastik kalp denilen SynCardia’nın mantık olarak assisst device’ler ile farkı yok; aynı şekilde kanüllerin bağlı olduğu bir kutucuk ve jeneratör mevcut. Bugüne kadar 1.000’e yakın kişiye takılan bu sistemin yeni bir habermiş gibi belirtilmesini  doğru bulmuyoruz. Değerli katkıları ve eleştirileri sebebiyle Dr.Ahmet İrdel’e www.asistanhekim.org olarak teşekkür ediyoruz.

İngiltere’de ilk kez bir hastaya yapay kalp takıldı.

Cambridge’deki Papworth Hastanesi’nde plastik kalp takılan Matthew Green adlı 40 yaşındaki hastanın durumun iyi olduğu ve taburcu olmaya hazırlandığı belirtildi.

Farklı ülkelerde şimdiye kadar toplam 900 kadar kişiye yapay kalp takıldığı belirtiliyor.

9 Haziran’daki ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Steven Tsui, “kalp nakli ameliyatını bekleseydi, hasta hayatta olmayabilirdi” dedi.

Dr. Tsui, “Hastanemizde kalp nakli ameliyatı için bekleyen 30 hasta var. Bu hastalardan üçte biri bir yıldan daha uzun bekliyor” diye konuştu.

Ani ölümlere neden olabilen Aritmojenik sağ ventrikül kardiyomyopati hastası olan Green’in sağlığının hızla kötüleşmesi nedeniyle bu ameliyata gerek görüldüğü belirtiliyor.

GEÇİCİ ÇÖZÜM

Bu ameliyat, kalbin iki tarafın da çalışmadığı durumlarda, kalp nakli ameliyatı olacak hastalara zaman kazandırmak için yapılıyor.

Bununla birlikte yapay kalp uzun süre kullanılamıyor.

İngiliz Kalp Vakfı British Heart Foundation’ın medikal direktörü Prof. Peter Weissberg, mekanik kalp takılan kişilerin derinin altından geçen tüpler aracılığıyla sürekli olarak bir güç kaynağına bağlı kalması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu güç kaynağının bir sırt çantasına sığabileceği belirtiliyor.

Hürriyet / BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.