Kategoriler
Haberler

Internlere maaş verilsin mi?

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tp fakültesi son sınıf öğrencilerine intörn denir. İntörnler on iki ay boyunca sadece hekimlik pratiği yaparlar. Bu dönemde intörnler için teorik ders ve sınav yoktur. İdeal olarak intörnlerin çalıştığı bölümün birinci sene asistanı gibi çalışması istenmektedir. Fakat pratikte işler böyle yürümemektedir. Neden? Çünkü intörnler tıp fakültesinin son yılını TUS’a hazırlanmak için
kullanmak istiyor. Kliniklerde pratik yapmak yerine TUS’u kazanıp bir an önce uzmanlığa başlamayı kafalarına koymuşlar. Bu durum onların hasta takip etme pratiği öğrenimini kötü yönde etkilemektedir. İntörnler, yüzlerce kez kan şekeri bakmak gibi sadece aynı işi defalarca yapan fakat hastanın hastalığına kafa yormayan bir teknisyen gibi çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu kısır döngünün kırılması ve intörnlerin asıl görevi olan hekimlik pratiğine dönmeleri gerektiğine dikkat çeken Profesör Yakıncı, daha sonra şunları önerdi: “Benim bunu konuda önerim, tıp fakültesi beşinci sınıfı bitiren diğer bir deyişle teorik dersleri ve sınavları bitmiş öğrencilerin intörnlüğe başlamadan önce “Tıpta Yeterlik Sınavı (TYS)”na girmeleridir. TYS’yi bir eleme sınavı olarak değil sadece bu kadar çoğalan tıp fakülteleri arasında teorik bilgilerin bir standardizasyonu olarak düşünüyorum.

Hatta bir teorik eleme sınavı olan TUS bile beşinci sınıf bitiminde düşünülebilir. TYS’yi geçen ve TUS’a giren son sınıf öğrencisi intörnlük yaparken aklında sınav derdi olmadığı için hekimlik pratiğine yoğunlaşabilecektir. Bu durumda, tıptaki teorik bilgisi kanıtlanmış ve birinci sene asistanı gibi çalışan bu intörnlerin bir maaşa bağlanmasıdır. Belki bu maaş asgari ücret kadar olabilir fakat bu harcanan emeğe değer verildiğinin bir göstergesi olacaktır. İnanın, birinci sene asistanı gibi çalışan bir
intörn bunlardan çok daha fazlasını hak eder. Eğer “En önemli hasta hakkının iyi yetiştirilmiş hekim” olduğunu düşünüyorsak bu konuda çok kafa yormalıyız.”
Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.