Kategoriler
Haberler

Mesai dışı çalışma başlıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, acil servislere başvuran hastaların yüzde 43’ü kendini acil olarak görmüyor. Bu kişiler katılım payı ödememek, işlerini çabuk bitirmek ya da gündüz çalıştığı için acil servislere başvurduğunu belirtiyor.’Acile ne olursa gelmezsiniz?’ sorusuna ise ‘Poliklinikler mesai dışında da çalışırsa gelmeyebiliriz.” cevabını veriyor. Bakanlık, mesai dışı polikliniklerin sayısını artırarak, gereksiz başvuruları azaltmayı hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, acil servislerin kullanım oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, başvurular ile ilgili bilimsel bir araştırma yaptıklarını söyledi. Şencan, acil servise giden hasta ve hasta yakınlarının sadece yüzde 57’sinin durumunu gerçekten acil olarak düşündüğünü söyledi. Şencan, “Yüzde 43’ü, ‘acil değilim ben ama acile geldim’ diyor. Birincisi bu kişiler, ‘acilde işlerim daha hızlı bitiyor’ diyor. İkincisi, ‘gündüz işe gidiyorum’ diyor. Üçüncüsü, ‘katılım payı vermek istemediğim için acile geliyorum’ diyor.” dedi

Şencan, ‘Acile ne olursa gelmezsiniz?’ diye sorulduğunda ise ‘poliklinikler mesai dışında da çalışırsa gelmeyebiliriz’, ‘aile hekimleri 17.00’den sonra çalışırsa acile gelmeyebiliriz’ cevaplarını aldıklarını belirtti.

Mevcut mesai dışı polikliniklerin sayısını artırarak, acil yükünü azaltmayı hedeflediklerini kaydeden Şencan, bu polikliniklerin 17.00’den 23.00’e kadar hizmet verdiğini hatırlattı.

Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.