Kategoriler
Haberler

Narkozla ölüm 10.000 TL

Ordu’da 6 yıl önce ameliyat sırasında yanlışlıkla “oksijen” yerine “azot gazı” verilmesi sonucu ölen Fatma Yurt’un davasında yargılanan beş kişiden biri beraat ederken, diğerlerine ise toplam 10 bin lira para cezası verildi.

Ordu’da anestezi sırasında oksijen yerine azot gazı verilmesi sonucu hayatını kaybeden 48 yaşındaki Fatma Yurt’un ölümüne ilişkin davada, 4 sanığa para cezası verildi. 5 yıl süren yargılamanın ardından verilen cezalar ertelenirken Yurt’un oğlu, “Kararı mahkeme verdi, hakkında konuşmam” dedi. Üç çocuk annesi Fatma Yurt, 2005’te Ordu Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde rahmindeki miyomlar nedeniyle ameliyata alındı.

Anestezi uzmanı K.B. tarafından Yurt’a genel anestezi yapıldı. Bu sırada fenalaşan Yurt, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayın anestezi cihazındaki oksijen ve azot tüplerine ait hortumların ters bağlanmasından kaynaklandığı, Yurt’a oksijen yerine azot gazı verildiği belirlendi. Ailenin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 5 görevli hakkında, “kasten adam öldürmek” ten dava açıldı. 5 yıl süren yargılama sonunda, cihazın anestesi uzmanı doktor K.B.’nin imzası ile alındığı, cihazın kurulumunun ardından kontrollerinin gerçekleştirilmeden anestezi teknisyesi M.V. tarafından hastaya narkoz verildiği tespit edildi. Ayrıca, cihaz teknisyenleri A.K. ile V.C.’nin, bağlantı aşamasında renk kodlamasını kontrol etmedikleri gibi oksijen ve azot çıkışlarını test etmeden teslim yaptıkları, sonucunda Yurt’un ölümüne sebebiyet verdikleri kaydedildi. Son duruşmada sanıklardan Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr. T.G. beraat ederken diğer 4 sanığa ise 1 yıl 6 ay ile 4 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Daha sonra hapis cezaları toplam 10 bin TL para cezasına çevrildi. Bu cezalar da ertelendi. Yurt ailesinin açtığı 240 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası ise sürüyor.

Hanefi CEYHAN, SABAH

“Narkozla ölüm 10.000 TL” için bir yanıt

Sevgili Doktor Arkadaşlar,

Maalesef çoğu meslektaşımız hastanelerine en ucuz fiyat veren firmalarla çalışmakata işin kalite ve güvenliğini ikinci plana atmaktadır. Tabii onlar da haklı; mobilya, granit, perdelerin daha gösterişli ve lüks alınabilmesi için bazı kalemlerin maliyetinin düşürülmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.