Kategoriler
Haberler

Okuyamıyorsanız duymama ihtimaliniz var

'Okuma güçlüğü duyma problemine neden oluyor'

ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, yazıyı algılamada bozuklukla kendini gösteren disleksi hastalığının duyma problemine de neden olabileceği tespit edildi.

Yazıyı algılamada bozuklukla kendini gösteren disleksi hastalığının duyma problemine de neden olabileceği tespit edildi.

ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Araştırmaları’nda yürütülen ve Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, okuma ve yazmada öğrenme bozukluğu olan disleksi hastaları, sesleri tanımada hasta olmayanlara göre daha çok sıkıntı çekiyor.

New York Times gazetesinin yansıttığı araştırmaya katılan disleksi hastası olan ve olmayan kişilerden bilgisayarda duydukları İngilizce ve bilmedikleri bir dil olan kuzey Çin lehçesi dillerindeki seslerle resimleri eşleştirmeleri isteniyor.

Araştırma sonucunda, disleksi hastası olmayanların dil İngilizce olduğu zaman hemen hemen yüzde 70’i, dil kuzey Çin lehçesi olduğunda da yarısının doğru eşleştirmeyi yaptığı, ancak her iki dilde de disleksi hastalarının sadece yarısının bunu yapabildiği belirtiliyor.

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.