Kategoriler
Haberler

Organ Bağışını Arttırmak için Girişimler Başlatıldı

Sağlık Bakanlığı organ bağışını artırmak için çalışmalarına hız verdi. Yeni düzenlemeyle geçmişte organ bağışlayan kişinin ileride çocukları ya da torunlarından birisinin organ nakline ihtiyacı olduğunda, organ bekleme sırasında kolaylık sağlanacak. 

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2002-2010 yılları arasında canlıdan ve kadavradan olmak üzere toplam 17 bin 304 organ nakli yapıldı. En fazla nakil 12 bin 743’le böbrek olurken en az nakil ise 9 nakille ince barsak oldu. Bakanlık verilerine göre 9 bin 803 kişi kendi böbreklerinden birini başka birisine verdi. Yaklaşık 40 bin kişinin böbrek nakli beklediğini aktaran Sağlık Bakanlığı yetkilileri vatandaşların organ nakli konusunda duyarlı olmasını istedi. 

“Bağışları Artırmak İçin Bir Dizi Yenilik Planlanıyor”
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Yardımcısı Arif Kapuağası, organ bağış sayısının yetersiz olduğunu söyledi. Bağışları artırmak için bir dizi yenilik planladıklarını anlatan Kapuağası, “Organ nakil listesinde bazı puanlamalar var. Aciliyeti, altta yatan herhangi bir hastalığının olup olmadığı gibi kriterlere göre puanlamalar yapılıyor ve en fazla ihtiyacı olana nakil yapılıyor. Organlarını bağışlayan kişinin ileride 1. ve 2. derecede yakının organ nakline ihtiyacı olduğunda ekstra bir puan alacak. Duyarlı vatandaşlar böyle mükafatlandırılacak. Nakil sırasında kolaylık sağlanacak. Bu gibi teşviklerle organ bağışının artmasını bekliyoruz” dedi. 

2002-2010 Toplam Organ Nakil Sayıları
2002 organ nakil sayısı toplam 744 olurken, 2010 yılında bu sayı 3 bin 336’ya çıktı. Bakanlık yetkilileri organ naklinde her yıl artış yaşansa da bu sayıların daha da artması gerektiğini vurguladı. Bakanlık istatistiğine göre 2002-2010 yılları arasındaki organ nakil sayıları şöyle: 

BÖBREK:12.743 
KARACİĞER: 3.496 
KALP: 453 
KALP KAPAKÇIĞI: 454 
AKCİĞER: 14 
KALP-AKCİĞER: 4 
PANKREAS: 131 
İNCE BARSAK: 9

Kaynak : Esra ÖZ 
http://fesraoz.blogspot.com/

“Organ Bağışını Arttırmak için Girişimler Başlatıldı” için 3 yanıt

böbrek nakli çogalmasi için kadavrayı bekleyen binlerçe hasta var diyalizde devletin sadece birtek böbrek verene maaş verse binlerce hasta kurtulur

ramazan çalişkan malatya

Akciğer nakli için de bişeyler yapılması gerek.Akciğer okadar hassas ki kazadan beyin ölümü gerçekleşen birininki sedelenmiş diye alınmıyor.normal beyin ölümü gerçekleşmiş olsun buseferde çok sigara kullanmış ciğer kötü buda alınamıyor..bizim yüzde elli yaşama şansımız bunlarla yüzde 10 lara iniyor.bazı ülkelerde ölen herkişi organ nakil kişi olarak tabi tutuluyor ve doğrudan nakil işlemlerine başlatılıyor.bu sistem türkiyede de olsa yaşama şansımız daha fazla artacak…bağışın artırılması için bağış yapan aileye güven verilmesi gerekiyor..onlar korkuyorlar kimdir nasıldır diye

Mükemmel bir gelişme ve bu konuda her kampanyayı desteklemek gerekiyor. Şu an bazı hastalıklar için gen nakli üzerinde çalışılsa da bu uzun zaman alacak, fakat organ bağışı bu süre içinde çok hayat kurtarabilir. Özellikle çeşitli trafik kazalarında hayatını kaybetmiş insanların organları onlarca hayat kurtarabilecekken toprağa gömülüyor olması çok kötü. Bence ‘trafik kazaları ve organ bağışı’ konusunda toplumsal destek de alınarak farklı bir ‘organ bağışı’ kampanyası başlatılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.