Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanı Akdağ, TTB’nin Terör Konusundaki Açıklamasını Bekliyor

İstanbul’da bir aile sağlığı merkezine bölücü örgüt yandaşlarının molotof ve taşlarla saldırısını kınayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum.” dedi. Akdağ TTB’yi kastederek “bu saldırı karşısında neler söyleyeceğini merak ediyorum” diye konuştu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Bayram tatili geçirmek üzere memleketi ve seçim bölgesi Erzurum’a geldi. Beraberinde partisinin milletvekilleriyle AK Parti il binasına geçen Bakan Akdağ, burada basın toplantısı düzenledi. Bakan Akdağ, bölücü örgüt yandaşlarının İstanbul’un Sancaktepe ilçesi aile sağlık merkezine taşlı ve molotof kokteylli saldırısını değerlendirrirken, bölücü örgüt yandaşlarının Türk Bayrağı gördükleri her yere saldırıp, ölçü tanımaz hale geldiklerine işaret etti.

Akdağ, “Bugün PKK yandaşları İstanbul Sancaktepe ilçesinde bir aile sağlık merkezine ait binaya monotof attı, taşlarla saldırdı. Aşağı yukarı 15 kişilik yüzleri maskeli grubun karıştığı olayı şiddetle kınadığımı, çok çirkin bulduğumu ben de ifade etmek istiyorum. Bu saldırı sırasında sağlık merkezinde çalışanlar kapıları kapatarak polisten telefonla yardım istedi. Bu arada içeride hastalar vardı. Polise teşekkür ediyorum 20 dakika içerisinde olay yerine intikal ederek bölücü örgüt yandaşlarını dağıttı. Türk Bayrağı gördüğü her yere saldıran bu terör örgütü yandaşları hakikaten artık hiçbir ölçü tanımaz hale geldiler. Şimdi sağlık hizmeti almak için orada bulunan hamile ve yaşlı vatandaşlara taşlarla saldırmak terör örgütü ve yandaşlarının acımasız, karanlık yüzünü bir kez daha ortaya çırartmıştır.” dedi.

Bakan Akdağ, “Bazı sivil toplum örgütleri veya meslek örgütlerinin bütün hekimlerin haklarını koruduklarını belirtenlerin böyle saldırı karşısında neler söyleyeceğini beklemekteyim.” diye konuştu. Bakan Akdağ, terör örgütü ya da yandaşlarının her türlü saldırılarının vatandaşa sağlık hizmeti sunumunu da engelleyemeyeceğini sözlerine ekledi.

TTB, ASM’ye yapılan terör saldırısıyla ilgili olarak şu ana kadar henüz bir açıklama yapmadı. İstanbul Tabip Odası ise yaptığı açıklamada “şiddeti” kınarken, açıklamada “terör” kelimesinin olmaması dikkat çekti:

Sağlık Kurumlarını Bile İçine Alan Çatışma Ortamına Yol Açanları Kınıyoruz!

26 Ağustos Cuma günü Sancaktepe Merkez Mahallesinde yaşanan gerilimin sonrasında emniyet güçleri ile eylem yapan grup arasında Hekimpaşa Aile Sağlık Merkezini de kapsayan bir alanda  molotof kokteylerinin de  kullanıldığı bir çatışma yaşandığı bugün itibariyle ajanslara yansıdı.

Eylemcilerin kullandığı Molotofların sağlık Merkezini de etkilediği ve burada çalışan hekim ve sağlık personelinde korku ve paniğe yol açtığı bildirilmiş durumda. Öncelikle Aile Sağlığı Merkezinde özveriyle hizmet sunmaya çalışan hekimlerimize ve sağlık personeline geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki hiçbir gerekçe sağlık kurumlarının çatışma alanı haline getirilmesini meşrulaştıramaz. Daha önce hastane bahçelerinde kullanılan gaz bombalarının hiçbir gerekçeyle meşru kabul edilemeyeceğini belirttiğimiz gibi, Sancaktepe’de yaşanan bu olayda da  sağlık merkezlerini içine alacak şekilde çatışmalara neden olanları kınadığımızı en açık biçimde ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizin hiçbir yerinde ve bölgesinde çatışmaların yaşanmadığı bir Türkiye özlemimizi koruduğumuzu, sağlık kurumlarının çatışma ortamı değil toplumsal ve kişisel şifanın dağıtıldığı mekanlar olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İstanbul Tabip Odası
Yönetim Kurulu

Kaynak : Medimagazin

http://Kaynak: Medimagazin/hekim/saglik-bak/tr-akdagdan-ttbye-teror-tasi-2-13-37078.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.