Kategoriler
Haberler

Sıcakta ameliyat zor oluyor

Sıcakların etkisiyle yaşanan enerji sorunu halk sağlığını etkiliyor.

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde aşırı sıcakların etkisiyle yaşanan enerji sorunu halk sağlığını olumsuz etkiliyor. Düşük voltajlı enerji sorunu nedeniyle 244 yataklı Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’ndeki ameliyat ve yoğum bakım üniteleri geçici olarak kapatıldı. Hasta odaları vantilatörlerle soğtulmaya çalışılıyor.

Kızıltepe İlçesi’nde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar, ilçede yeni hizmete giren 244 yataklı Devlet Hastanesi’nde sağlık hizmetlerini de adeta durma noktasına getirdi. İlçede aşırı sıcakların etkisiyle yaşanan voltaj oynamaları hastanenin soğutma ve havalandırma sistemini çökertti. Soğutma cihazların bozulmasından ötürü hastanede bulunan tam teşekküllü 6 ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri yaşanan sıkıntılar nedeniyle hasta kabulünü durdurdu. Hastalar ise çevre illere sevk edildi.

Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sefer Varol, firmalara arızalanan ve çalışmayan cihazlar konusunda defalarca bildirimde bulunmalarına rağmen firmaların servis hizmeti vermediklerini iddia etti. Hastanenin bölge hastanesi konumunda olduğunu ve günde yaklaşık 3 bin hastaya poliklinik hizmeti verdiğini belirten Varol, bu yoğunluğa bir de bu tür sıkıntıların eklenmesiyle bazı önemli üniteleri kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Uz. Dr. Varol, “Aşırı sıcakların etkisiyle enerji voltajından kaynaklı ve hastanenin yapımı aşamasında kullanılan malzemenin kalitesinden kaynaklı sorunlar yaşıyoruz. Hastanemizde her gün en az 25 ve üzeri ameliyatın gerçekleştiriyorduk. Aşırı sıcaklardan kaynaklı yaşanan enerji sorunu hastanemizin elektronik aksanında büyük arızalara sebebiyet vermiştir. Havalandırma, soğutma ve ameliyathane sterilizasyon sistemimiz çalışmıyor durumda. Ameliyathanemizin içindeki ısı derecesi 18’de olması gerekirken minimum 34 dereceyi buluyor. Bu da hasta sağlığını tehdit ediyor” diye konuştu.

HaberTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.