Kategoriler
Haberler

Tıbbi Mümessillik Yeniden

Sağlık Bakanlığının bugün yayınladığı “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”, ilaç tanıtımlarına yeni kurallar getiriyor

Beşeri tıbbi ürünlerin internet dahil halka açık yayın yapılan her türlü medya ve iletişim ortamında dolaylı ya da doğrudan topluma tanıtımı yapılamayacak. Ruhsat sahibi, kamuya ait sağlık kurum veya kuruluşlarına bağışta bulunabilecek. Tanıtım malzemelerinin parasal değeri Bakanlıkça belirlenen miktarı geçemeyecek. Bu miktar Bakanlığın internet sayfasında yayımlanacak.

Sağlık Bakanlığı, beşerî tıbbi ürünlerin tanıtım faaliyetlerine ilişkin yeni bir yönetmelik yayınladı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” ile 2003 tarihli eski yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Beşeri tıbbi ürünlerin hekim, diş hekimi ve eczacıya tanıtımı ile ürünlerin uygulanması ve yan etkileri gibi konularda diğer sağlık meslek mensuplarının bilgilendirilmesi faaliyetlerini kapsayan yeni Yönetmelik, bazı yenilikler getiriyor. Yeni yönetmelikte “tıbbi satış temsilcileri”, “ürün tanıtım elemanları” olarak daha geniş tanımlanıyor. Eski Yönetmelik’te “reçetesiz satılan beşeri tıbbi ürünlerin” topluma tanıtımı ile ilgili hükümler bulunurken, yeni Yönetmelik ile “beşeri tıbbi ürünlerin” topluma tanıtımına yasak getiriliyor.

YÖNETMELİĞE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ  

Kaynak : Helin AYGÜN Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.