Kategoriler
Haberler

TTB TUS’a dava açıyor

25 Eylül 2011 tarihinde yapılacak olan Tıpta Uzmanlık Sınavına ilişkin kuralların belirlendiği Kılavuz’da, yabancı hekimler için mevcut kontenjanın yaklaşık yüzde yirmisinin ayrılmış olması ile 1 Temmuz 2011’de yapılan Yönetmelik değişikliği adayın mesleki bilgi puanının düşürülmesine sebep olacak hususları belirleyen kuralların bu tarihten öncesini de kapsar biçimde uygulanmasının hukuka aykırı olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM’ye yaptığımız başvurulara yanıt verilmemiş; bu konularla ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama da yapılmamıştır.

 

İlgili Kurumlar tarafından, durumun aciliyetine uygun bir refleks ortaya konulmadığından, meslektaşlarımızın olası mağduriyetini önleyebilmek bakımından, TUS Sonbahar Kılavuzunun ilgili hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Birliğimiz tarafından Danıştay’da dava açılmıştır.

 

Bu davada yürütmenin durdurulması yahut iptal kararı verilmesi hiçbir şekilde sınavın ertelenmesine veya sınav takviminin değiştirilmesine sebep olmayacaktır. Çünkü, iptali istenen hükümler sınavdan sonra uzmanlık eğitimi kadrolarına atanma sürecinde kadroların belirlenmesi ve puanların hesaplanmasıyla ilgilidir.

 

Tıpta uzmanlık sınavında ve eğitiminde rol alan bütün kurumlardan, yargısal bir karar verilmesini beklemeden, ilgili Yönetmeliğe aykırı düzenleme ve uygulamalara son verildiğinin açıklanması ile yabancı hekimler için fazladan ayrılmış olan kadroların meslektaşlarımıza tahsis edilmesini bekliyoruz.

 

Dava dilekçesi için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.