Kategoriler
Haberler

Türk Hekimler Afrika Yolunda

ANKARA – Sağlık Bakanlığı, açlık, kuraklık ve ekonomik sıkıntılara bağlı her gün başta çocuklar olmak üzere çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Somali’ye göndermek üzere 6 mobil üniteyi hazır bekletiyor.

     Bölgede güvenliğin sağlanmasının ardından, her bir mobil ünitede hekim ve hemşire dahil 20 personelin içinde bulunduğu ekip, Somali halkına sağlık hizmeti verecek.

     Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’den bölgeye yardım ulaştıran iki kargo uçağında 10 ton ilaç ve tıbbi malzeme gönderdiklerini belirten Akdağ, bunların genellikle kuraklığa bağlı ortaya çıkan hastalıkların mücadelesinde kullanılan ilaçlardan oluştuğunu ifade etti.

     Akdağ, bölgeye sıvı kayıpları, beslenme bozuklukları, enfeksiyon hastalıkları, bağırsakla ve ciltle ilgili bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların gönderildiğini dile getirdi.

     Somali’de yaşananlar için ”vicdan sızısı, bir yara” yorumunu yapan Akdağ, gelişmiş ülkelerin tüketemeyip çöpe attıkları yiyeceklerin ülkeye ulaştırılmasının bile bölge halkına fayda sağlayacağını ifade etti.

     Akdağ, şunları kaydetti:
     ”Bunlar olmuş olsalar dahi Somali’de bir tek çocuk aç kalmazdı. Sadece, Somali’de değil Afrika’da bir tek çocuk aç kalmazdı. Şu yaman çelişkiye bakar mısınız? Dünyanın Türkiye dahil bütün gelişmiş ülkelerinde insanlar, fazla yemekten dolayı şişmanlıyor, obez oluyor, şeker hastası oluyorlar. Biz ‘fazla yemeyin, hastalanmayın’ diyoruz, öbür taraftan insanlar açlıktan kırılıyor. Bunu, hiçbir vicdan kabul etmez. Hele böyle bir Ramazan ayında hiçbir vicdan bunu kabul etmez.

     Yardım yapmaya borçluyuz. Kayıtsız kalırsak, Ramazan günü çoluk çocuğumuzla yemek yiyemeyiz. O lokmalar boğazımızda durur. Allah korusun, Allah nimetlerimizi elimizden alabilir. Türkiye’de imkanlarımızı biliyoruz, o nedenle de yardım yapacağız. Çünkü, inanıyorum ki yardım ettikçe de biz zenginleşeceğiz, ülkemizin refahı artacak.”

     Yardımlar kadar yardımların ilgili yerlere ulaştırılabilmesinin de önemine değinen Akdağ, ”Ülkeye yardım gönderilmesinin dışında orada güvenliğin sağlanması da oldukça önemli” dedi.

     -”GÖREV YAPACAK SAĞLIK PERSONELİNİN TAMAMI GÖNÜLLÜ’-
    

     Akdağ, AK Parti hükümetinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla büyük bir atak başlattığını belirterek, ”Biz, güvenlik sağlanıp da uygun yerler temin edildiği zaman altıya kadar (birden altıya kadar, kaç tane olursa) mobil hastaneyi Somali’de hizmete sokacak şekilde şu anda hazırız” diye konuştu.

     Gönüllü sağlık çalışanları ile birlikte tüm ekipmanların da hazır olduğunu anlatan Akdağ, mobil hastanelerin sıcaklık şartlarına uygun olduğunu söyledi.

     Akdağ, Dış İşleri Başkanlığı ve TİKA’nın bölge için çalışmalarına devam ettiğini ifade ederek, ”Sağlık hizmeti sunabilir bir hale geldiğimiz zaman, -Sayın Başbakanımızın talimatı o- derhal buradan kargo uçaklarıyla malzemeleri göndereceğiz ve hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

     Bir mobil hastanede yaklaşık 15-20 arasında sağlık personeli bulunduğunu dile getiren Akdağ, ”Altı mobil ünite kursak, toplamda 120 kişi yapar. Bu, imkana sahibiz” açıklamasında bulundu.

     Akdağ, burada görev yapacak sağlık personelinin tamamen gönüllülük esasına dayanarak çalıştığını vurguladı. Bu kişileri ”gerçek kahramanlar”olarak yorumlayan Akdağ, kimsenin bu bölgelere gitmesi için zorunlu tutulmadığını, giden kişilerin çoğunun UMKE ekipleri içinde yer aldığını söyledi.

     Haiti, İran, Pakistan ve Endonezya gibi birçok bölgeye giden ekiplerin hepsinin çok başarılı olduğunu, mükemmel hizmet verdiklerini ve Türkiye’nin yüzünü ağarttıklarını ifade eden Akdağ, ”Bu ülkenin Sağlık Bakanı olarak hepsine şükran borçluyum, gözlerinden öpüyorum” dedi.

     -SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN PARA TOPLAMA KAMPANYASI-
    

     Akdağ, Sağlık Bakanlığı’nın Başbakanlık’la birlikte ayrı bir kampanya da yürüteceğini belirtti.
     Bölgeye ulaştırılan gönüllü hizmetin dışında şimdi ”gönüllülük esaslı para toplayacaklarını” dile getiren Akdağ, ”Sağlık çalışanları olarak para toplayacağız. Bunu da Başbakanlık kanalıyla yine Afrika’ya ulaştıracağız. Sektörle de görüşmelere başladım. Hem ilaç hem de hastane sektöründen yine Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık organizasyonuyla para, malzeme, ilaç ne varsa elimizden geldiğince destek olacağız. Türkiye, Afrika’ya uzanan yardım eli olacak” diye konuştu.

     -”DSÖ: TÜRKİYE, YARDIM KONUSUNDA DEVASAL TECRÜBEYE SAHİP”-
    

     Yapılan yardımların planlanması ve uygulamaya konulmasında Başbakanlık Afet Dairesi ve TİKA ile birlikte çalıştıklarını anlatan Akdağ, ”Teknik desteği biz sağlıyoruz. Zaman zaman malzemeleri biz veriyoruz. Bu bir ekip işidir” dedi.

     Akdağ, Türkiye’nin dış yardımlar konusunda oldukça başarılı olduğunu vurgulayarak, bu konuda çok başarılı bir performans sergilemeye başlandığını söyledi.

     Dünya Sağlık Örgütü’nün afet ve acil durumlarda müdahale ile ilgili bir raporunun çıktığını bildiren Akdağ, ” raporda, ‘Türkiye, bu hususta devasal bir tecrübeye sahip oldu. Dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerden biri. Bütün dünyanın, bundan öğrenecekleri var’ ifadesine yer verildi. Bu, ülkemiz için çok büyük bir gurur kaynağıdır.”

Kaynak : Yeşim Sert Karaaslan, AA, Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.