Kategoriler
Haberler

Türk Hekimlerin Büyük Başarısı

Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olan İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan beş Türk doktor Avrupa çapında büyük bir başarıya imza attı.

Avrupa Sürekli Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi’nin (European Accreditation Council for Continuous Medical Education – EACCME) Avusturya’nın başkenti Viyana’daki organizasyonu kapsamında, Ekim ayında düzenlenmeye başlanacak olan ”yatak başı ultrasonografi kullanımı” konulu kursta, Türk doktorlar Avrupalı meslektaşlarına eğitim verecek.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Klinik Şefi Doç.Dr.Erol ÜNLÜER www.asistanhekim.org ‘un sorularını yanıtladı.

A.H. :Hocam öncelikle başarılarınızdan ötürü sizleri kutluyoruz, bu süreç nasıl gelişti ve önemi nedir anlatır mısınız?

E.Ü. :Teşekkür ederim. Bu süreç aslında kendiliğinden gelişen 3-4 yıllık bir süreç. İlk başlarda İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteği ile lokal eğitimlere başladık. Zaman içerisinde, bir olan ultrasonografi cihazımızın sayısını beşe çıkardık. İlerleyen süreçte kendimizi akademik ve deneyimsel anlamda geliştirdik. Bunlarla beraber ultrasonografi hakkında iki adet kitap ile çok sayıda SCI ve SCI-Expanded orijinal makale yayınladık. Akademik alandaki başarılarımız ve bu konuda gün geçtikçe artan tecrübelerimiz, yurtdışındaki meslektaşlarımızın da ilgisini çekti. Takibinde Avrupa Acil Tıp Dergisi bizi bu konudaki çalışmaları değerlendirmek üzere bizi hakem olarak tayin etti. 

A.H. :Avusturya’da Avrupalı Hekimlere kurs verilmesi teklifi size nasıl ulaştı?

E.Ü. :Akademik başarılarımız Avrupalı meslektaşlarımızın da dikkatini çekti. Medical Research Support – MediRES merkezi Viyana’da bulunan Sürekli Tıp Eğitimi Platformu, bizlerle bu konuda çalışmak istediğini, tecrübemize ve bilgimize değer verdiğini belirtti.

A.H. : Bu merkezin önemi nedir ?

E.Ü. : Bu merkez Avrupa’da akreditasyon konseyi onaylı sertifikalar veriyor. Bu da şu anlama geliyor, eğer siz kendi alanınızda tanı amaçlı ultrasonografi yapmak ve bu konuda kabul gören bilimsel çalışmalar gerçekleştirmek istiyorsanız bu belgeye sahip olmalısınız. Aksi halde yapacağınız çalışmaların ve USG bilginizin uluslararası geçerliliği olmayacak. Bizim vereceğimiz kursları alacak olan bir hekim Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde lisanslı bir şekilde ultrasonografi yapma hakkına sahip olacak.

A.H. : Ultrasonografi’nin çağımızda neden bu denli önemli olduğunu anlatır mısınız?

E.Ü. : Ultrasonografi tıbbın bütün alanlarına girmiş durumda. Hatta cepte taşınanları bile var. Ultrasonografi cihazı artık bir stetoskop gibi kullanılıyor. Ancak bugüne kadar sertifikasyonda sorun vardı. Biz bu sorunu vereceğimiz kurslarla ortadan kaldırıyoruz. Bu kurslara katılacak meslektaşlarımız hayat boyu onaylı bir belgeye sahip olacak.

A.H. : Ekibinizde kimler yer alıyor?

E.Ü : Kursu verecek beş kişilik ekipte benim dışımda Dr. Pınar Hanife Kara, Dr. Nergiz Vander Berk, Dr. Özcan Yavaşi ve Dr. Aral Özbal’ın yer alacak. Tamamen Türk hekimlerinden oluşan ekiple beraber böyle bir ilki gerçekleştireceğiz.

A.H. : Son olarak Avrupa’da yaşayan meslektaşlarınıza bir mesajınız var mı ve Avrupalı hekimlerle Türk hekimler arasındaki iletişim nasıl arttırılabilir?

E.Ü. : Avrupalı meslektaşlarımız ile çalışma şartlarımız aynı, problemlerimiz aynı. Paylaşımlarımızı ve iletişimimizi arttırarak ortak sorunların üstesinden gelebileceğimizi ve kendi klinik becerilerimizi arttırabileceğimizi düşünüyorum. Bu tip organizasyonlar sayesinde bizlerde uluslararası arenada bilimsel olarak kendi kalitemizi ortaya koyuyoruz. İletişimimizi arttırmak için bölgesel toplantılardan ziyade uluslararası toplantılarda daha çok bir araya gelerek paylaşımlarımızı arttırmalıyız. Bu sayede evrensel bir dil olan mesleğimizi hepbirlikte daha üst noktalara getirebiliriz.

A.H. : Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

E.Ü. : Göstermiş olduğunuz ilgiye ben de teşekkür ediyorum.

“Türk Hekimlerin Büyük Başarısı” için bir yanıt

ben de bu hocanın birkaç kursuna katıldım gerçekten tebrik ediyorum,hani bir söz vardır ya bir ilim öğretenin kırk yıl kölesi olurum.aynen böyle düşünüyorum güzel,kısa zamanda birçok şey öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.