Kategoriler
Haberler Mevzuat

Üçlü Protokol Sil Baştan

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

Sayı: 21                                                                                                                                                                                                                                         22.08.2011

BASIN AÇIKLAMASI

Ceza infaz kurumlarının yönetim ve dış koruması, hükümlü ve tutukluların sevk ve nakilleri ile sağlık hizmetlerinin Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının işbirliğiyle düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere üç Bakanlık arasında imzalanan ve kamuoyunda “Üçlü Protokol” olarak bilinen Protokol yenilenmiştir.

İlk olarak 6 Ocak 2000 tarihinde yapılan ve 30 Ekim 2003’te değiştirilen Protokol, geçen zaman süreci içinde gerçekleştirilen kanun değişikliklerine uyum sağlanması ve yaşanan birtakım aksaklıkların giderilmesi için Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının ortak çalışmasıyla yeniden düzenlenmiştir.

Protokol’de yapılan değişiklikle getirilen yenilikler genel olarak şunlardır:

  1. Protokol, daha sonra çıkan mevzuata uygun hale getirilmiştir. Güncelliğini yitiren ve uygulanabilirliği kalmayan hükümler çıkarılmıştır.
  2. Hastane sevkleri mevcut mevzuata uygun olarak yeniden düzenlenmiştir.
  3. “Hastane hükümlü koğuşu ve servisi” tanımı yapılmış ve hükümlü koğuşu bulunmayan hastanelerde tespit ve yeni hükümlü koğuşu yapılması için komisyon oluşturulmuştur. Yeni Protokolün yürürlüğe girmesinden sonra üç ay içerisinde bütün hastanelerdeki hükümlü koğuşu ve servislerinin bu Protokolde belirtilen şartlara uygun olup olmadığı tespit edilecek ve eksiklikler giderilecektir.
  4. Hükümlü ve tutukluların muayenelerinde güvenliğin ve hasta mahremiyetinin sağlanması yeniden düzenlenmiştir. Yeni düzenlemeye göre, hastanelerde bu kişilerin muayenesinin muhafazalı odalarda yapılması kural haline getirilmiştir. Muhafazalı odalara muayene sırasında jandarma içeriye girmeyecektir. Sadece tabibin güvenlik istemesi halinde jandarma içeriye girecektir. Muhafazalı odalar yapılıncaya kadar güvenlik gerekçesi ile jandarmanın muayene odasına girmesi geçici madde olarak kabul edilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

Kaynak : www.adalet.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.