Kategoriler
Haberler

Yabancı Uyruklu Asistan Hekimlerden Mektup Var !!!

Türkiye 26.03.2011-

Bizler, merkezi sistemle yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek yabancı uyruklu hekim kontenjanından eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde uzmanlık eğitimi alma hakkı kazanan yabancı ülke vatandaşlarıyız.

Eğitimimiz sırasında T.C. vatandaşı arkadaşlarımızla hastanelerin asistan hekimlere yüklenmiş ağır iş yükünü paylaşıyor, onlarla aynı şartlarda kamu hizmeti sunuyoruz. Aynı sayıda hasta bakıyor, aynı sayıda uykusuz gece nöbetleri tutuyoruz.

Tüm yabancı uyruklu asistan hekim arkadaşlarım adına bizlere Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim alma hakkı verildiği için teşekkür ediyorum.

Eğitimimiz sırasında bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Her ne kadar yasal(1) olarak hiç bir hak talep edemesek de, T.C. vatandaşı arkadaşlarımız ile aynı işi yapıp hiçbir ücret ve sağlık güvencesi almıyoruz. Bu durumda bahsi geçen yasanın emek sömürüsüne neden olduğu aşikardır.

Demokrasiyi kendine ilke edinmiş bir devletin; İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ 23.maddesi gereğince “herkesin, herhangi bir ayrım gözetmeksizin, eşit iş için eşit ücrete hakkı” olduğunu da göz önünde bulundurması daha doğru olur kanımızca.

Geçim sıkıntısının yanı sıra eğitim araç gereç temini sıkıntısı bilimsel çalışma ve eğitim motivasyonumuzu azaltmaktadır.

Bazı üniversite hastaneleri yabancı uyruklu asistan hekimlerine vakıflarından 300-400TL burs veriyor. 

Eğitim Araştırma hastanelerinde Sağlık Bakanlığı’nın 06.07.2005 tarihli, 2005/105 sayılı genelgesi gereği 500TL döner sermayeden ek ödeme yapılıyor. Bu meblağın da yaklaşık 80TLsi vergi olarak kesilip 420TL ödeniyor.

Bazı hastanelerde bölüm içerisinde T.C. vatandaşı asistan hekimler ve öğretim üyeleri kendi aralarında havuz oluşturup yabancı uyruklu arkadaşlarına yardımda bulunuyorlar. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: 

Ne özel kararlar ile ek ödemeler, ne burslar,  ne de havuzlar… Sadece Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği’nde gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ile yabancı uyruklu tıpta uzmanlık öğrencilerinin statüsünün net olarak belirlenmesi ve bunun içinde sağlık sigortası ve araştırma görevlisi kadrolarının olması sağlanabilir. Böylece belki verilen emeğin karşılığı kısmen de olsa mevcut yasalarca(2)  korunabilir. 

1219 sayılı kanun ile doğrudan ilişkimiz yok ve bu kanunla ilgili yapılmaya çalışılan değişikliklerin bizi, asistan hekimleri direk etkileyip etkilemeyeceğine dair net bir bilgi de yok. Bakanlar Kurulu Kararı ile Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde yapılabilecek bir değişiklik sayesinde, bir başka Bakanlar Kurulu kararına dayanarak “Yabancı Uyruklu Araştırma Görevlisi” kadrosuna(2) atanabiliriz. 

Bizlerin tıp fakülteleri dışındaki diğer fakültelerde lisansüstü eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerden bazı farklarımız var: 

Bizler sadece eğitim almıyor, T.C. vatandaşı meslektaşlarımızla omuz omuza KAMU HİZMETİ sunuyoruz. Bu anlamda statümüz lisansüstü eğitim gören diğer fakültelerin öğrencilerinden farklı olabilir  ve Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği’nce korunur hale getirilebilir. 

“Bu şartları bilerek geliyorsunuz” , “Ya sev, ya terk et “ gibi cümleler duysak da mesleğimizi ve Türkiye’yi seviyoruz ki buradayız.

Yetkililerden gerekli insiyatifin gösterilmesini rica ediyoruz. 

Türkiye’nin globalleşmesi politikasında, çoğu 3. dünya ülkesi vatandaşı olan yabancı uyruklu tıpta uzmanlık öğrencilerini kendi ülkelerine dönüp orada hizmet vermeye teşvik etme politikasında şu unutulmamalıdır ki; bu insanlar vatanlarına dönerken kendileri ile beraber demokrasi de götürebilirler, eğer kendilerine Türkiye’de bu anlamda eşit haklar verilirse… Ülkesine döndüğünde Türkiye’de geçim sıkıntısı ile geçen yıllarını değil; özveri ile çalıştığı, emeğinin hakkını aldığı ve bilime katı sağladığı güzel yıllarını hatırlar. 

Yabancı uyruklu asistan hekimlere verilecek hak demokrasi ve sosyal haklar adına övünen batı ülkelerine de örnek olacaktır. 

Yetkililer isterse gerekli düzenleme yapılabilir. Toplamda yaklaşık 500 kişiyiz ve her birimiz ayda 10 binlerce TL kazandırıyoruz eğitim gördüğümüz hastanelere. 

1. TIPTA VE DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ

   MADDE 19 – (1) Yabancı uyruklular;

   d) Uzmanlık eğitimi süresince kendilerine burs verileceğini veya Türkiye’deki giderlerinin karşılanacağını belirten bir belgenin sunulması.

(Yönetmeliğin bu maddesince yabancı uyruklular kadrosuz ve aylıksız atanırlar.) 

2. 83/7148 sayılı Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Uyruklu Öğretim Elemanı Çalıştırılması Esaslarına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı: Madde 4.  

 

 

“Yabancı Uyruklu Asistan Hekimlerden Mektup Var !!!” için 13 yanıt

Para vermemeleri,sigorta sağlamamaları çok yanlış tus a düşük bir puanla girdiğiniz için herhalde…O zaman türk öğrenciler gibi yüksek puanlarla girin o zaman versinler.Saçmalık nerede biliyor musunuz.Bizler doğu bloğu ülkelerinde eğitim alan hekimleri istemiyoruz deselerde muhtaç olduklarını ve çok iyi doktor çıkanların olduğunu unutuyorlar….

Türkiyede ne tıp fakülteleri var teori teori ve yine teori hiç olmazsa oraları pratik bir fark var yani…Yani demek istediğim idealist olmayan hiç bir türk yabancı uyruklu kontenjanla okuyup ülkesine gelmez..

tercih puanları aynı… fakat sen türkiye içinde, yabancılar bütün dünya vatandaşları içinde yarışıyorlar. hiç bilmedikleri bir dilde bu sınava hazırlanıyorla ve ayrılan kısımda belli . 1 yada en fazla 2 … ayrıca türkiye ile denklik sınavınada taabi tutuluyorlar. bilip bilmeden gelişi güzel konuşmassanız seviniriz ..

İsteklerinizde ve düşüncelerinizde son derecede haklısınız.İnşallah en kısa zamanda sorunlarınız çözülür.

çok büyük haksızlık. puanları maaş ödenmedigi için düşük. maaş ödense bizimle aynı puana gelirler zaten. 25-30 yaşında bir insanın para kazanması lazım degil mi, hele bir de 35 saat uyumadan çalışacaksa. bizimle aynı haklara sahip olmalılar. (bizim sahip oldugumuz yarım haklara bile sahip degiller yani!!!)

ya arkadaslar ben bir azeri vatandaşiyim .ve 27 yaşindayim.inanin artik ailemden para almaya utaniyorum ya ben doktorum ama be hale aileme muhtacim.ben gecim sikintim oldugu icin evlenemiyorum.lutfen adaletli olun.sadece o hastanenin doner sermayesinden akatarialn parayi verseler.inan bazi universiteler o parayida vermir.turkiue buyuk bi devlet..bizler bu devlet icin bi firsatiz.bu konuda daha duyarki olmasi gerek.ornegin son intern maasi ile ilgili olayda yabanci arkadaslara maas vermiyorlar.ayip deyilmi bu .310 lirayi bize cok doruyorlar..

yabancı uyruklu asistanların yıllık izin hakkı da olmadığını hiç bilmiyordum. Başvururken maaş ödenmesi dışında tüm haklar ve sorumluluklar yerli asistanlarla aynı olur diye okumuştu. ŞOK oldum ben dört yıl kesintisiz nasıl çalışabilirim?

SİZE EĞİTİM VERİYORLAR MI???BOŞVERİN PARAYI EĞİTİM VERSİNLER EĞİTİM…ONU NİYE YAZMADINIZ????

SONUNA KADAR DESTEK VERİYORUM…DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM…NORMAL ŞARTLARDA DERSLER DAHİLİNDE SORUMLU İKEN SABAH 8 AKSAM BEŞ EŞEK GİBİ HASTA BAKIYORUM…MAAŞ YOK BİRŞEY YOK…SORA DÜŞÜK PUANLA GİRMİŞİZ DE HAKSIZLIK YAPMIŞSIZ. HADİ GİDİN ORDAN…KIMSEYE HAKSIZLIK YAPMIYORUZ…ASIL HAKSIZLIK BİZİ KULLANANLARDA…SİZ BİZİM ULKEMİZE KONTENJANLAR DAHILINDE BASVURABILIRSINIZ,,,SİZLERE BU YAPILMAZ…

Merhaba arkadaslar

Ben Almanvatandasiyim Almanyada dogdum. Istanbulda bu yaz dönemi tip Fakültesini bitirdim tus A PEK CALISMADAN GIRDIM DENEME AMACLI 28 PUAN ALDIM.simdi bu puanla biryerde calismam mümkünmü veya neyapmamlazim yazarsaniz memmnun olurum
selamlar herkese

Yabancı uyruklu arkadaşlar ile aynı şartlarda TUS’a girmeliyiz, aynı maaşı almalıyız. Buna katılıyorum.

Fakat, mecburi hizmete de beraber gitmeliyiz. Aksi halde Türkiye’de çalışma iznş verilmemeli.

Bizim bölümü bitiren Türk arkadaşlar en ücra yerlerde terörün ortasında eşlerini çocuklarını bırakıp yaşarken, yabancı arkadaşlar büyük şehirlerde bir çoğuuzun çalışmayı hayal ettiği özel hastanelerde 2-3 kat maaş ile çalışıyor.

Türkiye’de doğup yurtdışında bile eğitim alsanız mecburi hizmet yükümlüsüsünüz. ama yurtdışında doğup Türkiye’de eğitim aldıysanız yükümlülük yok. Böyle bir şey olabilir mi?

İyi güzel yazmışsınız fakat bizler o fakülteleri kazana bilmek için yıllarca dirsek çürüttük yabancı uyruklu arkadaşlarımız ise iki türkçe matematik yaparak bizlerle aynı okullarda okuma fırsatı buluyor ve özel kontenjanlardan uzmanlık yapma şansı buluyor.Neden size ayrılan kontenjan bizim vatanımızdan birine ayrılmasın ki?bence ortada bir adaletsizlik yok diğer türlüsü kendi vatandaşlarına adaletsizlik yapmaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.