Kategoriler
Haberler

Adana Numune Personeline Döner Veremeyecek Hale Geldi!

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, tahsil edemediği alacaklarına karşılık zorunlu tasarruf istedi, aksi halde personelin döner sermayeden yararlanamayacağı uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabipiği, 2011 yılında tahsil edemediği 4 milyon 100 bin lira nedeniyle çalışanlara adeta aba altından sopa gösterdi. Baştabiplik, tahsil edilemeyen tutar nedeniyle tüm personelin tasarrufa gitmesi gerektiğini aksi halde döner sermayeden yararlanamayacakları uyarısında bulundu.

Temmuz 2011 ayında 12 milyon 300 bin liralık fatura basıldığını ifade eden Başhekim Doç. Dr. M. Hamza Müslümanoğlu, hastane personeline yazılı olarak yaptığı duyuruda basılan faturaya karşılık ödemeye yetkili kuruluşlar tarafından bu paranın yüzde 90 tutarı olan 11 milyon TL ödenmesi gerekirken bu miktarın yüzde 50′sına tekabül eden 6 milyon 900 bin lira hastane bütçesine para ödendiğini kaydetti. Aradaki tahakkuk farkı olan 4 milyon 100 bin liranın hastanenin işleyişinin sürdürülebilmesinde önemli aksıklıklar doğuracağını duyuran Müslümanoğlu, ‘Tüm Personele Duyuru’ başlığıyla yazdığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“Maliye Bakanlığı’nın ödemeye esas sıralama uygulamasında personele ödenecek ek ödeme yedinci sırada olduğundan tüm personellerimizin bu konuda mağduriyeti söz konusu olup idare olarak personellerin bu mağduriyeti yaşamaması için Sağlık Bakanlığı ve diğer ödeme kuruluşları ile yazılı ve sözlü görüşmelerimiz halen devam etmektedir. Ancak personellerimizin de bu durumda bazı zorunlu tasarrufları yapma gereği doğmuş olup özellikle zorunluluğu olmayan hasta konforunu işaret edecek şekildeki tüm tıbbi cihaz, ortez-protez malzemelerinin talebinde azami dikkatin gösterilmesi ayrıca tıbbi sarf malzemelerin, elektrik ve su sarfiyatında gerekli tüm tedbirlerin alınması, AKSİ TAKDİRDE BU TEDBİRLER ALINMAZ İSE TÜM ÇALIŞANLAR OLARAK DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİ KONUSUNDA SIKINTI YAŞANACAĞININ bilinmesi hususunu önemle rica ederim.”

* M.Ömer ÜNEY

Kaynak : Yeni Adana Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.