Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Borderline Kişilik Bozukluğu

Dr.Elif Duygu CİNDİK

Master of Public Health, Fachärztin für Psychiatrie und Psychotherapie

Borderline kişilikliği aşırı hassas özlerini korumak için etraflarına duvar örerler. Diğer insanlar onlar için birer araçtır, kendilerini sevmedikleri için çevrelerine onlara güç verme ve onları destekleme görevini verirler. 

Her insanin  kişiliği değişiktir ve kimse tamamen bir norma uygun değildir. Eğer insanların saplamaları günlük yaşamı aksatır ve kişisel gelişmelerini engellerse ve çevresindeki insanları rahatsız ederse bu kişilik bozuktur. Size burada Boderline kişilik  bozuklukluğunu tanıtmak istiyorum. Bu insanlar oldukça hassas ve çabuk kırılabilen insanlardır. Bu insanlarda duygusal yükselme ve düşüş arasında gidip gelen aşırı bir dalgalanma vardır. Her şeyi ya ak ya da kara olarak görürler. Önlerine oldukça büyük hedefler koyarlar ve bunlara ulaşamadıkları takdirde sınırsız bir hayal kırıklığı yaşarlar. 
        Borderline kişilikliği aşırı hassas özlerini korumak için etraflarına duvar örerler. Diğer insanlar onlar için birer araçtır, kendilerini sevmedikleri için çevrelerine onlara güç verme ve onları destekleme görevini verirler. Sağlıklı bir özgüvenin olmadığı için diğerlerinden aşırı ölçüde ilgi ve anlayış beklerler. Tatmin için diğer insanların kullanılması uzmanlar tarafından narsistik beslenme olarak değerlendirilir. İnsanlar arasındaki ilişkileri iyi ve kötü diye ayırma eğilimi taşırlar. Bir kişi ya kesinlikle en iyi arkadaştır sürekli yardıma hazırdır sınırsız bir anlayışa sahiptir veya kesinlikle güvenilmeyen sahte ve kötü bir insandır. Ruhlarının derinliklerinde boşluk ve hüzün vardır. Günlük davranışlar hızla göze çarpan tuhaf davranışlara dönüşürler. Etraf bu insanları ne yapacakları belli olmayan ve güven vermeyen kişi olarak görürler. 
        Kendini bir şekilde hissedebilmesi için vucudunu yaralayan hastalar da vardır. Bazısı da aşırı alkol ve uyuşturucu kullanarak kendisine zarar verir. Depresionlarını hissetmemek için aşırı zevk ararlar, kumar veya cinsel aşırılıklarla örtmeye çalışırlar. Borderline hastası zor bir insan olarak algılanır. Ama bu uzun ruhsal tedaviye ihtiyacı olan çok derin köklü ve ciddiye alınması gereken bir hastadır. 
        Borderline hastası tedavi olduğu uzmanla ilişkisini sürekli denetler ve sınırları zorlar. Hekim buna dayanması ve mesafe ile yakınlık arasında altın yolu bulması ve hastanın aşırı beklentilerini düzeltmesi gerekir. Bazen davranışlardaki dalgalanmalar öylesine şiddetli olur ki, sıkıntı giderici ve istikrar sağlayıcı ilaçların bir süre kullanılması gerekir. Nöroleptikler, antidepresanlar ve anksiolitikler kullanılır. Alışkanlık yapan sakinleştiricilerden, uyku ve ağrı kesici haplardan uzak durmak gerekir. Bu tür hastaların tedavisi uzun sürer ve büyük sabır ister.
Avrupa Sağlık Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.