Kategoriler
Haberler

CHP’den yeni Tam Gün atağı

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, hekimlerin tam gün çalışması ile ilgili yeni bir yasa teklifi hazırladıklarını belirterek, “Hekimlerin özlük haklarıyla ilgili düzenleme yapıp, ‘İyi ki hekim olmuşum’ diyecekleri bir standart getireceğiz” dedi

 

CHP, hükümetin hazırladığı tam gün çalışmayla ilgili düzenlemelere alternatif olarak, tam gün ile ilgili yasa teklifi hazırlıyor. Hükümetin getirdiği tam gün uygulamalarının “garabetler yumağı” haline dönüştüğünü savunan CHP, yanlışlıkları gidermeyi ve hekimlerin mağdur edilmeden tam gün çalışmasına olanak sağlamayı hedefliyor.

 

CHP’nin hazırlayacağı tam gün yasa teklifi için üç kişilik bir komisyon oluşturuldu. Komisyonda CHP Mersin Milletvekili ve Mersin Tabip Odası eski Başkanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Manisa Milletvekili ve Türk Eczacıları Birliği eski Genel Sekreteri Özgür Özel ve Muğla Milletvekili ve Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Dekan Vekili Prof. Dr. Nurettin Demir bulunuyor.

 

Prof. Dr. Atıcı, Medimagazin’e yaptığı açıklamada CHP’nin tam güne karşı olmadığını, aksine kamudaki hekimlerin maaşlarında ve özlük haklarında düzeltmeler yapılarak tam süre hastanede çalışmaları gerektiğini söyledi.

 

Hekimlerin toplumdaki konumuna göre, yaptıkları işin önemine göre maaş almaları gerektiğini belirten Atıcı, “Hekimlerin ne kadar ücret almaları gerektiğinin tespit edilip, ona dinlenme zamanı da tanıyacak bir çalışma şeklinin benimsenmesi lazım” dedi.

 

Atıcı, Anayasa Mahkemesinin Tam Gün Yasası’ndaki iptal gerekçesinde, hekimlik mesleğinin önemine vurgu yaptığını dile getirerek, şöyle devam etti:

 

“Şu an adı ‘tam gün’ olsa da, bu düzenlemeler garabetler yumağı haline geldi. Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın iptal kararlarına rağmen, Hükümet bu sefer Adalet Bakanlığıyla ilgili bir kanun hükmünde kararname (KHK)’ye 6 maddelik tam gün düzenlemesi sıkıştırdı. Ama bunun içinde de tam günle ilgili bir şey yok, performans var. Tam günle ilgili düzenlemeleri torba yasalara, torba KHK’lere atıyorlar. Ülkenin sağlığını paçavraya çevirdiklerini üzüntüyle izliyoruz. CHP olarak, ortalık bu kadar kirlenmişken, bizim anladığımız anlamda hekimlerin tam gün çalışması için yasa teklifi hazırlıyoruz.”

 

Tam günden yanayız

Hükümetin, parti olarak kendilerini muayenehaneciliği savunmakla itham ettiğini belirten Atıcı, halkın tam gün ile ilgili güzel bir algısı olduğunu, ama hem hekim örgütü Türk Tabipleri Birliğinin hem de CHP’’in tam günden yana olduğunu kaydetti. Atıcı, buna rağmen hükümetle tam gün konusunda niçin anlaşamadıklarını şöyle anlattı:

 

“Hükümet, hekim maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme yapmadan muayenehaneleri kapatıyor. Muayenehanesi olan hekimleri, hiçbir düzenleme yapmadan hastanelere mahkûm ediyor. Şu anki tam gün düzenlemeleri, performans uygulamasıyla ‘parça başı’ çalışmayı ve ona göre ücret alınmasını getiriyor. Bunun sonucunda hastaya müşteri gibi yaklaşılıyor. Bu nedenle yanlışları giderecek bir yasa teklifi hazırlamaya karar verdik. Hekimler tam gün çalışmalıdır. Hekimlerin özlük haklarıyla ilgili düzenleme yapıp, ‘İyi ki hekim olmuşum’ diyecekleri bir standart getireceğiz.”

 

Atıcı, hazırlayacakları teklifte ayrıca, hekimlerin çalışma saatlerini de yeniden düzenleyeceklerini söyledi. Hekimlerin bakacağı hasta sayısını makul seviyeye indirmek gerektiğini dile getiren Atıcı, “Aksi takdirde mutsuz hekim ve mutsuz hastalar oluşur” dedi.

 

KHK’ye itiraz edilip edilmeyeceği netleşmedi

Atıcı, CHP’nin, 650 sayılı KHK’yi hukuki, siyasi ve halk sağlığı açısından incelediğini ifade etti. KHK’ye itiraz etmek için 24 Ekim’e kadar süre olduğunu anımsatan Atıcı, “Düzenlemeleri yakından izliyoruz. KHK’ye itiraz edip etmeyeceğimiz henüz netleşmedi. Ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağız. Amacımız sadece itiraz etmek değil, hazırlayacağımız teklif ile ‘Bizim penceremizden doğrusu budur’ diyebilmek” diye konuştu.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.