Kategoriler
Duyurular Haberler

Diplomalarına El Konulan Mecburi Hizmet Hekimleri İçin AİHM Nezdinde Dava Sayfası

Facebook Sayfası için tıklayın !!!

Bilindiği gbi Anayasa Mahkemesi, Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından kendisine gönderilen 2007/24 sayılı ve mecburi hizmete gönderilen hekimlerin diplomalarına el konulması (bu diplomalarla, mecburi hizmet yapmadan özelde çalışmak isteyen hekimlerin haklı talepleri) ile ilgili davayı, hekimler aleyhine reddetti. İç ictihat yolarının tükenmesi anlamına gelen bu dava sonunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde dava açma hakkımız doğmuştur. Aynı konuda çok sayıda dava açarak; savunmanın güçlenmesi, fikir paylaşımının kolaylaşması ve sıkıntıların çözümü konularında dayanışma içinde olacak hekim arkadaşlarşla temasa geçtik. Sonuçta 3 hekim için tarafımızdan ve 2 hekim için kendi avukatları tarafından bu davalar açılmıştır. Durumu Facebook grubundan (http://www.facebook.com/groups/101948706559313/ ) vehttp://www.hekimlericinhukuk.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=187&start=20 web adresinden takip edebilirsiniz…

Saygılarımla…

Dr Mustafa DİNLER
www.hekimlericinhukuk.com

“Diplomalarına El Konulan Mecburi Hizmet Hekimleri İçin AİHM Nezdinde Dava Sayfası” için 7 yanıt

Mecburi hizmitim bitti ve diplomamı sonunda alabildim ama geçmişe yönelik ben de dava açabilir miyim acaba?

Çabalarınızı saygıyla destekliyorum.

Üzülerek umuyorum ki kendi devletimiz tarafından doktorlara karşı bir insan hakkı ihlali yapıldığı saptanacak, suçun failleri ifşa edilecektir. Bu suça susarak destek veren başta meslek örgütümüz olmak üzere tüm çevrelere de bir utanç yaşatacaktır.

Bu halka hizmet etmek zorundasınız. Bizim paralarımızla okudunuz. Bizim vergilerimizle doktor oldunuz.

Sayın site yöneticileri,
Provakatif amaçlı, siteye hiç bir katkısı olmayan muhtemelen camia içerinden olan bu gibi troll mesajlar bilgi kirliliğinin önlenmesi için bence silinmeli, sinirler boşuna gerilmesin. Saygılar.

Editör : Size katılmakla beraber; biz bunları silince de neden sildiniz diye geri bildirim (en kibar hali ile) alıyoruz, o yüzden hiç müdahale etmemeye karar verdik. Ancak birşeyi hatırlatalım http://www.asistanhekim.org sadece sağlık mensupları tarafından değil, toplumdan pekçok kişi tarafından da takip edilmekte (tarafımıza ulaşan özel mesajlar ve isteklerden bunu biliyoruz) bu yüzden bu yorumların troll olmama ihtimali de var bilginizi rica ederiz.

Doktor babası (yiyen değil mutfakta olan,doğrayan, çileyi çeken bilir)diyorki:

Burada doktorlar Vatana, Millete hizmet etmeyelim demiyorlar, sadece diplomalarını istiyorlar bu zaten en doğal haklarıdır.
Maalesef doktorlar için yazılan bizim paralarımızla okudunuz gibi yazılar yanlış anlamalardan kaynaklanmaktadır, o zaman her okuyanı da aynı kefeye koymak gerekir,(mühendisi,mimarı,hukuk mezununu da vs.)onlarında diplomasının verilmemesi gerekir,onların okuduğu okullarda Devletin okulları, öyleyse doktorlara diplomalarının verilmemesinin ayrıcalığı nedir,nedendir?
ÖSYM kılavuzlarında hangi okulu tercih etmek istiyorsanız o bölümle ilgili kılavuzda şartlar belirtilmektedir. Tıp fakültesine giriş şartlarında Tıbbı kazanırsanız diplomanızı şunu yapmazsanız alamazsınız diye bir şart yoktur, giriş şartlarında yoksa sonradan şart konulduysa kazanılan haklar ne olacak, belki ŞARTLAR BAŞTAN KONMUŞ OLSAYDI TIP SEÇİLMEYECEKTİ. KAZANILMIŞ HAK KAYBEDİLİYOR. Lütfen buraya dikkat edilsin. sırf bu anlamda hak aramak hak ve adaletin yerini bulmasını sağlayacaktır. Ayrıca tıp fakültesini bitirdiniz mecburi hizmet, uzaman oldunuz mecburi hizmet, yan dal bitirdiniz mecburi hizmet, birde erkekseniz Askerlik, bumudur hak ve adalet. Hiç soluk aldırmadan bir bakmışsınız 40’na gelmişsiniz nasıl bir mantıktır. Bu vatana sadece doktorların mı hizmet etmesi gerekiyor, tabi ki seve seve hizmet edecekler ama biraz da Hak ve Adalet olmalı değil mi.? Belki ben bu mesleği yapmayacağım, bakkallık veya bir başka iş yapacağım ve diplomamı da zevk için duvara asmak istiyorum, kime ne benim en doğal hakkım nasıl verilmez. Bu mu Hak ve Adalet… En doğal insanlık hakkım neden engelleniyor. Maalesef AİHM ne uygun bir dava.

6 yil boyunca yasitlarimij en az 2 kati harc odedim. Ogrenim kredimi calismaya basladiktan sonra misliyle geri odedim. Harcligimi cikarmak icin ogrenimim boyunca ek-i$ yaptim. Mukafat olarak 2 yil boyunca yuvamdan, esimden koparildim. Ustelik atandigim hastanede cihaz olmadigi icin bosbos oturmak zorunda birakildim.. Calismak istiyorum diye dilekce verdim, bashekimden tehdit aldim. Hayir size hizmet etmek zorunda degilim, hayir sizin paranizla okumadim. Hayal dunyanizdan uyanin artik. Size hicbir sey borclu degilim. Siz caninizi emanet ettiginiz hekimlerinize arka cikmadiginiz surece, bu kustah tavirla ‘mecbursun’ diyerek benim emegime gozunuzu diktiginiz surece de fikrim degismeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.