Kategoriler
Haberler

Futbolcular da para kazanıyor ama

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Tam Gün Yasası” na hekimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre; kamuda çalışan doktor muayenehane açamayacak ve özelde çalışamayacak.Üniversite hastanesindeki doktorlar mesai saatinden sonra muayenehanede çalışmakta ısrar ederse, üniversitede sadece eğitim ve araştırma yapabilecek. Doktorlar hasta bakamayacak, çünkü bakmaları yasak. Baktıkları hasta ya da girdikleri ameliyatlar için döner sermayeden pay ya da ek gelir alamayacaklar.

 

Tıp Eğitimi Sekteye Uğradı

 

“Usta çırak ilişkisi ile yürütülen tıp eğitimi yeni düzenleme ile sekteye uğrayacak” diyen Dr. Ömer Deveci, “Birçok hekim Tam Gün Yasası’nı destekliyordu fakat sonucunun anormal düzenleme ile bu noktaya geleceğini kestiremediler. Kendilerini olumsuz etkileyebileceğini düşünmediler. Üniversite hocaları artık üniversitede ameliyat yapmayı öğretemeyecek çünkü muayenehaneleri var. Geçen hafta itibariyle İstanbul Üniversitesi’nde yüzde 7, küçük üniversitelerde ise yüzde 20 oranında hekim azaldı. Hekimler önceden yasaya uygun muayenehane açabiliyorlardı.  Yeni düzenle ile bu engellenince ayrılıklar yaşandı. Böylece hekimler devletten ayrılınca üniversite eğitimi sekteye uğradı. Hocalar üniversitede kalıp tıp eğitimine hizmet versin denildi ama tam tersi oldu. Gelinen nokta özel hastanelerin lehine oldu. Daha önce çok paralarla transfer etmek istedikleri hekimleri kapılarında buldular” dedi.

 

Futbol Mu Sağlık Mı?

 

Hekimlerin kazandığı paraların gündeme getirilmesini eleştiren Dr. Deveci, “Kamuda ve özel sektörde ballı maaş alanlardan kimse bahsetmiyor. İyi bir hekim kırk senede yetişiyor. Örneğin Türkiye’de futbolcular çok fazla paralar alıp yüksek ücretlerle transfer oluyorlar. Bunun gibi fahiş ücretler alan birçok meslek gündeme getirilmiyor. Doktorların olmaması ülke için büyük kayıp iken futbolcuların olmaması ya da sayıca az olması büyük kayıp yaşatmaz. Futbol olmasa ekonomi mi kötüleşir? Meslekleri ve aldıkları maaşları eleştirirken birde bu açıdan düşünmek gerekir. Türkiye için öncelikler belirlenmeli ve önceliklerimize göre planlamalar yapılmalı” şeklinde tepki gösterdi.

 

 

Kamuda Hekimler Azalıyor Cihazların Üstü Örtülüyor!

 

Yeni düzenleme ile Türkiye’nin dünya çapındaki hekimlerini kaybedeceğine dikkat çeken Dr. Deveci, görüşünü şöyle açıkladı:

 

“Özel hastanelere giden hekimler mesleklerini ve tıp bilgilerini asistanlara öğretemeyerek sadece kendileri kullanacak. Haftada üç gün muayenehanede iki gün kamuda hizmet veren dünya çapındaki hekimler o iki günde halka ücretsiz hizmet veriyordu yeni düzenleme ile istifa ettiler. Böylece iyi hekimlerden kaliteli hizmet alan vatandaşların hakları ellerinden alındı. Çok önemli tıbbi cihazları kullanan hekimler istifa etti cihazların üstü örtüldü. Örneğin, Atatürk Eğitim ve Araştırma ve Hastanesi’nde çalışan dünyaca ünlü ürolog robotik cihazı kullanıyordu. Yeni düzenleme sonrası istifa etti. Büyük paralar ile alınan cihazı kullanabilecek başka hekim olmayınca cihaz hastalara hizmet veremedi.  Önceliklerimizi belirlemeliyiz çünkü Türkiye en iyi hekimlerini kaybetmeye başladı. Üniversitelerden daha fazla hekimin istifa etmesini bekliyoruz. Özel hastanelere giden hekimleri kaybettik. Çünkü hastaneler ile sözleşmeler yapıldı. Yeni gelen hekimlerin ayrılmasını önlemek için kısa zamanda yeni düzenlemeler yapılmalı. Çünkü  giderek tıp eğitimi de sekteye uğradı. Çıkarılan sonuç; beklentinin aksine bir sonuç gerçekleşti ve Tam Gün Yasa’sı tosladı. “

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.