Kategoriler
Haberler

Hekim Maaşları ve Tam Gün

Tam Günden Halk Memnun

Son günlerde hekimlerin TAM GÜN Yasası’nın uygulanmaya başlamasından sonra muayenelerin azaldığı, ameliyatların durduğu gibi haberler uçuşmaya başladı. Buna karşın da Sağlık Bakanı TAM GÜN’de geriye dönüş yok restini de çekti. Biz de baktık, TAM GÜN gerek devlet hastanelerinde gerekse Üniversite Hastanelerinde uygulanmaya başlandı ama rakamlarda düşme görünmüyor, aksine artış var.

 

***Sağlık Bakanı 650 hekimin muayenesi var diyor

Sağlık Bakanımız, Üniversite hastanelerinde 10 bin hekim öğretim üyesi var bunlardan sadece 650 kadarının muayenehanesi var diyor. Sanırım yakında 650 sayısı da daha da aşağılara düşer.

 

***Üniversite’de TAM GÜN

Daha önce kamu hastanelerinde başlatılan TAM GÜN, Danıştay kararları ve sonrasında yapılan bir takım düzenlemeler ile 1 Ağustos 2011 günü uygulanmaya başlandı. Bu uygulamaya göre muayenehanesi olan üniversite öğretim üyeleri ne kendi hastanelerinde ne anlaşma yaptıkları diğer özel hastanelerde hasta bakamayacaklar, ameliyat yapamayacaklar sadece öğrencilerin eğitimi ile ilgilenecekler. Aslında, sağlıkta var olan piyasalaşmanın ilkel boyutu, muayenehaneler ile başlamıştı.

 

Hastalar muayenehanelerden geçmeden, hastaneye yatırılamıyor, bıçak parası ödenmeden ameliyata alınmıyor, hatta ameliyat sonrası dikişlerin alınması için de muayenehane adres gösteriliyordu. Hekimlik ahlakına yakışmayan bu durumu maalesef yıllar boyunca süre geldi, Tabip Odaları da bu duruma seyirci kaldılar ve çözüm arayışına girmediler.

 

***Çözümü TAM GÜN buldu

TAM GÜN ile hekimlerin kendi aralarında ve mesleki kuruluşları ile çözüm bulamadıkları, hastaların muayenehaneden geçmeden hastanede tedavi edilememesi anlayışına bıçak gibi çözüm getirdi. Tek başına muayenehane ile para kazanacaksan git muayenehanede çalış ama artık hastanede iş yapamazsın denmeye başlandı. Yani, muayenehanen yoksa işte poliklinik işte muayenehane dilediğin gibi çalış, performansına göre para al, muayenehanen varsa hastanede poliklinikte yapamazsın, ameliyatta dendi.

 

Kaç gündür annem dolayısıyla hastanelerdeyim hem de 24 saat, binlerce hasta ve yakını ile konuştum içlerinden bir tanesi bile TAM GÜNÜ şikayet etmedi, hemen hepsi Allah razı olsun bizi muayenehaneden kurtardılar diye hükümete dua ediyorlar. Hatta, yüze yakın hekim ise samimi görüşmeler yaptım sadece 3-4’ü TAM GÜNÜ eleştirdi, geri kalan 96’ı TAM GÜNÜ sistem olarak doğru buldu.

 

***TAM GÜNÜN eksiği sağlıkçılara ücretler

Görüştüğüm hekimlerden TAM GÜNÜ beğenenlerin ise eleştirisi var ve bana göre de haklılar. Diyorlar ki, liselerden en iyi derece ile mezun olduk, en üst sıralardan üniversiteye girdik, 6-7 yıl çok zorlu Tıp eğitimden geçtik. Yetmedi gece gündüz TUS çalıştık, üstüne 4-5 yıl uzmanlık eğitimi aldık. Yaş geldi 35’e ve uzman olarak işe başladık, 3-4 bin lira maaşımız var. Performansı tavana çıkarsak bile 6-7 bin liraya ulaşamayız ve bu performansla 2-3 yıl çalışsak ölürüz. Bu arada güncel yeniliklerden haberdar olmak için yine okumaya-araştırmaya devam ediyoruz, ölünceye kadar de etmek zorundayız. 35 yaşında uzmanım, evim yok, orta düzey bir arabam var. Bu kazanç ile ne zaman ev alacağım belli değil, çocuğumu iyi bir eğitim verebilmek için maddiyata ihtiyacım var, gelecekten korkuyorum. İşte bu durumda hekimlere hak vermemek elde değil. TAM GÜNE evet ama hekimlere de hak ettikleri rakamları vermemiz şart.

Halk TAM GÜNÜ, hekimler de dolgun maaşı hak ediyorlar.

 

 

***Tablolar iş yavaşlamadı diyor

Tablolara baktığımızda 2008-2009-2010 ve 2011 yılının ilk beş ayına baktığımızda gerek muayene ve gerekse de işlemlerde azalış değil artış olduğu açık. Sağlık Bakanı haklı, iş azalmıyor ama muayenehanesi olup de eski düzenin devamını isteyenler, sistemi tıkamaya çalışıyorlar.

ALİ TEZEL / HABERTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.