Kategoriler
Haberler

Hekimlerin internet kullanım alışkanlıkları, rekor kimde?

ESTİMA Medika Panel’in internet üzerinden gerçekleştirdiği farklı branşlardan 2.500’ün üzerinde hekimin katıldığı araştırma çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

Söz konusu çalışma kapsamında hekimlerin internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları değerlendirilmiştir.

Medikal Araştırmalar Paneli üyesi hekimlerin %95’inin her gün interneti kullandığı ve günlük ortalama kullanım süresinin 2,5 saat olduğu tespit edilmektedir. Aile hekimleri yaklaşık günlük ortalama 4 saat ile interneti en yoğun kullanan hekim grupları olarak ön plana çıkmaktadır.

Yaklaşık olarak her 10 hekimden 4’ü internete cep telefonu ile de bağlanmaktadır. Ancak internetin en yoğun kullanıldığı mekan ev (%53,4) ve işyeridir(%38,3). Öncelikli tercihlerinin mobil bağlantı olduğunu vurgulayanların oranı ise %8’dir.

Hekimlerin e-posta kullanımı dışında en sık ziyaret ettiği siteler arasında haber siteleri (%56) başı çekerken bunu sırasıyla sağlık haber portalları (%25,4), medikal veritabanları (%21), sosyal paylaşım siteleri (%18,2) ve alışveriş siteleri (%12) izlemektedir. Sosyal medya kullanımı açısından; Panel üyesi hekimlerin %81,3’ünün Facebook, Twitter vb. sosyal ağlara, %56’sı medikal içerik sağlayan sitelere üyedir.

Gerek internet kullanım sıklıkları gerekse sosyal paylaşım siteleri, haber portalları, medikal veritabanları, alışveriş siteleri üyelikleri ve finansal işlemler gibi internet üzerindeki hareketlilikleri hekimler nezdinde kişisel ve mesleki anlamda internetin önemini gözler önüne sermektedir.

Kaynak : ESTİMA Medikal Panel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.