Kategoriler
Haberler

Memurlara Siyaset Hakkı Verilmeli


Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılmasını isterken, kamu çalışanlarına grev ve toplu sözleşme, yönetime katılma ile siyaset yapma hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

Adana Şubemizi ziyaret eden Genel Başkan Önder Kahveci, sendika binasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türk Sağlık -Sen olarak grev ve toplu sözleşme, yönetime katılma ile siyaset yapma hakkı istediklerini söyleyen Kahveci, “Kamu görevlilerin bu yıl itibarıyla toplu sözleşmeleri yapılmadı. 2010 yılında yapılan Anayasa Değişikliği ile kamu görevlilerine toplu görüşme yerine toplu sözleşme hakkı verilmişti. Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı verilmesine dair Anayasa Değişikliği, yürürlüğe girmiştir fakat bununla ilgili kanun değişikliği yapılmamıştır. Demek ki hükümet kamu görevlilerini önemsemiyor” dedi. ILO Sözleşmelerine uygun toplu sözleşme yapılması ile ilgili düzenlemelerin mutlaka yeni Anayasa’ya konulması gerektiğini vurgulayan Kahveci şöyle konuştu:“Anayasa değişikliğinin üzerinden 10 aya yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala memurların toplu sözleşme hakkını kullanması ile ilgili yasal düzenlemenin yapılmamış olması, büyük bir eksikliktir. İktidarın, milletimizden aldığı desteği kötüye kullanmadan, toplumsal bir mutabakatla çalışma hayatını geliştiren, kamu çalışanlarının grev, toplu sözleşme ve siyasete katılma hakkını göz ardı etmeden, demokratik katılımcı ve özgürlükçü bir anayasa hazırlamasını beklemekteyiz.” Kahveci, anayasada yer alan temel normları referans alarak, kamu kurum ve kuruluşlarının baskısına yer vermeyen, sendikal hak ve örgütlenmeyi uluslararası norm ve standartlara ulaştıracak bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi noktasında kararlı olduklarını açıkladı. Kahveci şunları söyledi: “Toplu sözleşmeler, genel toplu sözleşme ve kurumsal toplu sözleşme olarak iki ayrı şekilde yapılarak, kamu görevlilerinin hak mücadelesinin her aşamada mutlaka anayasal düzeyde anlam bulması sağlanmalıdır. Sendikal hakların kullanılmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Baştan savma bir kanun yapılmamalıdır.” Türkiye’nin daha demokratik ve katılımcı bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunu dile getiren Kahveci, Anayasa Değişikliği konusunda üzerlerine düşeni yapmaya hazır oldukların kaydetti. Kahveci “Anayasa’nın ilk üç maddesi değişmez ve değiştirilmesi mümkün olamaz maddeleridir. Bu ilk üç madde üzerinde tartışma yapılmadan diğer maddeler üzerinde gerekli değişiklikler yapılabilir” dedi.
Türkiye KHK’larla Yönetiliyor
Kahveci, ayrıca, Sağlık Bakanlığının teşkilat yapısında köklü değişiklikler getirecek bir Kanun Hükmünde Kararname(KHK) hazırlandığını belirterek, sosyal tarafların da sürece dahil edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’nin son 6 aydır KHK’larla yönetildiğini ifade eden Kahveci, “Söz konusu kararname ile ilgili sivil toplumun mutlaka görüşünün alınması gerekir. Bir yasal değişiklik yapılmak isteniyorsa, bu önce sosyal taraflarla diyalog kurularak gerçekleştirilmelidir. Sağlık Bakanlığının yapısını değiştiren bu kararname, yayımlanmadan mutlaka sosyal taraflar da sürece dahil edilmeli, çalışanların talep ve beklentileri dikkate alınmalıdır. Sağlık çalışanları, Bakanlık merkez teşkilatında görevli personeller bu gizli kararname çalışmasından endişeliler.” şeklinde konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.