Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanı’na KHK mektubu

Son KHK sonrasında, hayatımızın geri kalanı ile ilgili radikal seçimler yapabilmek için, çocuğumuzun okulunu seçebilmek için, evimizin muhitini, ödeyebileceğimiz kredi tutarlarını bilebilmek için performansa bağlı ödemlerde tavan puan ve her puana karşılık yapılacak standart ödeme miktarını Anayasal hakkımız olarak belirtmek zorundasınız 

Bu durum somut olarak açıklanmadığı sürece, anayasanın eşitlik ilkesi, angaryayı önleyen hükümleri, iş barışı ilkeleri açıkça çiğnenmeğe devam edecektir. 

2004 yılında 20.000 puan ile 4000 TL kazanan bir hekimin sadece enflasyon farkı göz önünde tutulduğunda 2011 yılı itibari ile 7900 TL kazanması  beklenecekken, bu gün için 20.000 puan yapan bir hekim 1000 TL civarı kazanmağa başlamıştır. İzin kullanmışsa hiç alamayanlarda olmaktadır. 

Aynı hekim yıllardır aynı hastanede, aynı halka ve daha da artan iş yükü ile hizmet verirken performans adı altında yapılan ödemelerin sürekli ve hızlı bir şekilde indirilmesi, “hayat seviyesini yükseltmek”, “çalışmayı desteklemek”, “çalışanı korumak (Anayasa Madde 49)” ilkelerine uymamaktadır. 

Hastane-hastane, klinik-klinik puan karşılığı ödemeler değişiklik göstermektedir. Ortopedi kliniğinde ki hekim 30.000 puan yapıp 2000 TL alırken, radyoloji bölümünde 30.000 puan yapan hekim 4500TL ödeme alabilmektedir. Eğitim araştırma hastanesinde 30.000 puan yapan hekim yan tarafında ki devlet hastanesinde aynı puanı yapan hekimle arada uçurumlar kadar fark olan ödemeler alabilmektedir. 

 “Adaletli ücretlendirme (Anayasa Madde 55)” , yani “eşitlik” ve “eşit işe eşit ödeme” ilkesi doğrultusunda aynı işi yapan ve bunu kanunlarla belirlenen sınırlarda yapılan yönetmelik ve genelgelerle planlanan “puanlar” ile “standart ve objektif” olarak belgeleyen çalışanların farklı, farklı, aralarında uçurumlar bulunan ek ödemeler almaları “ 55. Madde yanı sıra, çalışma barışını  da (Anayasa Madde 50)” yok etmektedir. 

Eğer yapılan her işin karşılığı sizin kriterlerinizle belirlenen puanlarsa, bu puanlar; emeğimizin karşılığı anlamına gelmektedir. EMEĞİN KARŞILIĞI HASTANE, HASTANE- KLİNİK, KLİNİK değişiyorsa ortada ki adaletsizlik açık değil midir? 

Ücret emeğin karşılığıdırmaddesi ve Anayasanın eşitlik maddesi aynı işi yapan insanlara farklı ödemelerle ihlal edilmektedir. Isparta’da hasta bakmak, ameliyat etmek ya da Edirne’de hasta bakmak ve ameliyat etmekle aynı emek harcanıyorsa ve SGK’dan aynı tutar tahsil ediliyorsa, hekime farklı ödeme yapıldığında “Adaletli Ücretlendirme” yapılmadığı açıktır.

Artık hekimler sonu olmayan bir puan bunalımında sürüklenmek istemiyor. Tavanı ve standardı olmayan bir puan mücadelesi ile hekimler her ay yeni bir kaosa itilmektedir. 

Bu açıklamalar yapılmadığı sürece Anayasanın 11, 49, 50, 55. maddeleri ihlal edilmeğe devam edilecektir. 

Saygılarımla

Uzm. Dr. CA

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.