Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

3 Yorum, 3 Farklı Dünya

Sizlerin düşünceleri bizim için önemli !

Eşim ve ben 2 yıllık asistanıyız. ayda 1 boş hafta sonumuz var. 9 ar nöbet tutuyoruz.nöbet ertesi mesai bitene + işimiz bitene kadar çalışıyoruz.evlenmemiz için toplam 2 hafta izin aldık kimisi onu da alamaz.( 1 hafta zaten devletin verdiği düğün izni + 1 hafta yıllık izin)2 uzak ilde düğün yapmak gerekti.izin yolda geçti zaten.döndük ve başladık kaldığımız yerden. ayın 15i geldi. bize 1400 tl maaş ve sabit döner dedikleri 700tlyi verdiler. kalanı… yok.hakkın olan izni aldığında o ay hiç çalışmamış standart 21000tlye tabisin.bu milletin doktor düşmanlığımı/ kıskançlığı mı var anlaşılmıyor. yaş otuza yaklaşmış. gebelik planlayamıyoruz neden? 9 nöbet tutarken,haftaya bir ya gastroenterit, ya kriptik tontilit,ya atipik pnomoni.. peki ya aldığımız radyasyon …uzman olunca rahatlayacaksınız  diyorlar… eşimle farklı yerlerde mecburi hizmet yaparken mi…

****

eğeri asla para ile ölçülemez ne asistanlığın ne doktorluğun hatta doğru dürüst yapılıyorsa hemşireliğin. Müslüman milleti için düşmana karşı nöbet tutan gözün cehennem ateşi görmeyeceğini söylemiş peygamberimiz. Bir insanı kurtarmayı bütün insanları kurtarmak olarak görüyor dinimiz. Bu asistan doktorlarda her hafta 2 kez nöbet tutuyorlar milletini yaşatmak için kurtarmak için kendilerinden çok büyük fedakarlık yapıyorlar. Ben gördüm bizzat, sabah 8 gibi geliyorlar hergün bir tanesi ertesi günün akşamına kadar çalışıyorlar yani 33 saat aralıksız orda bozulan sağlıkları düzeltiyorlar. Ben birkez 24 saate dünmüştüm mecburiyetten ne kadar zor dayanmıştım. Bunun yanındada hasta yakınlarının anlayışsızlıklarına kabalıklarınada katlanıyorlar. Daha görünmeyen burda yazılmamış insanlığa sığmayacak çok zorlukları var. Neden bu oturulup tartışılmaz düzeltilmezki. Hayvan değil bunlar insan insan. En güzel yaşam şartları bu hekimlere verilmelidir. Şunu okuyunca çok üzüldüm ‘bir çift tatlı söze hasret kaldık’ demiş yazan kişi.

Sağlık Bakanı ve Başbakana direk anlatılmalı bunlar bir randevu alıp, kollarından tutup bunu hemen çözün yeter bu kadar görmediğiniz demesi lazım birisinin

***

Kimse anasından doktor olarak doğmuyor ki ayrıcalık olsun, yukarıda anlatılan fedakarlıkları ve azmi gösteren herkes dr olabilir…

Tabii hem gezip hem dr olunmuyor

pratisyen hekim en az 6 yıl (mühendisin 1,5 katı)

uzman hekim en az 11 – 12 yıl (mühendisin 3 katı)

eğitim almakta

maaşında bu katsayı, üniversite puan katsayısı vs vs ile çarpılması lazım…

Gece saat 02:00’de sadece 30 TL’ye evinden çağrılabilen KAÇ MESLEK GRUBU VARDIR?

Hangi mühendis, öğretmen vs eşinin koynundan o saatte kalkar???

Bunun için tek amaç para olmasa gerek…

Asıl fark burda; insanlara EMEĞİNİN KARŞILIĞI VERİLMELİ…

Başbakan kendisine etikdışı davranmış dr’lar nedeniyle tüm doktorlardan İNTİKAM ALMAKTA…

Bakan sanki yıllar önce yaptığı ETİK DIŞI TÜM UYGULAMALARI şimdi önlediğini(ki bazılarında haklı)düşünerek vicdanını rahatlatıyor. Bugün ÜNİVERSİTE HOCALARI için söylediği hertür etik dışı davranışı ZAMANINDA KENDİSİNİN yapmış olduğundan zerre şüphem yoktur. Neyseki öteki dünyada ADİL ORTAMDA HERKES HESAP VERECEK.

“3 Yorum, 3 Farklı Dünya” için 2 yanıt

Yanlız 2. yorumu yazan kişi asistan değil bir sağlık memuru. Kendimden biliyorumda azıcık 😀

Ayda 8000 TL 10.000 TL bile verilse asistan hekimlere azdır benim gözümde. Gece gündüz hem klinikteler hem acildeler. Çok acımasız bu sistemde sağlıklarının bozulmaması ülkemiz adına sevindirici ve hayret verici

10 yaşımda spora başladım. Benim yaşımda çocuklar evlerinde oturup sokakta oynarken ben antrenman yapıp her yıl takdir yada teşekkür albilmek için ders çalıştım. Yaş 16 olduğunda haftada en az 9 antrenman ve 1 maç yaptım. Her bir antrenmanda siz sedanter insanların bir günde harcadığı enerjiyi harcadım. Herkez yaz tatillerinde iken ben her yıl 1.5 ay ortalama günde iki antrenman yaptım. Milli takımda oynayarak ülkemi sayısız sefer temsil ettim. Sayamıyacağım kadar ulusal ve uluslar arası başarı kazandım. Ama 24 yaşımda sakatlandım. Sakatlandığım gün “spor hekimi bir prof.” randevusuz geldim diye beni kapısından kovdu. Spor yaşantım o günden sonra bitti. Şimdi seçkin bir üniversitede akademisyenim. Bende maaş+ders ücreti 2500+3000 kazanıyorum. Ben hala sporun içindeyim ve hayatımıda spora adadım.
Bunları anlatmamın nedeni şu; her mesleğin kendi içinde bir dramı var. Bu diğer meslekleri küçük görme hakkını kimseye vermez. Acılı eğitim sürecini ve getiri yada götürülerini özgür iraden ile kendin seçtin.
Açıkçası ülkemizde özellikle devlet kurumlarında çalışanlar hak ettikleri ücretleri alamamaktadır. Ancak doktorlarında dahil olduğu bazı meslak grupları ülke standartlarının üstünde gelir düzeyine sahip olmalarına rağmen sürekli bir mağdur ajitasyonu içerisindedir. Kendi kendilerini bu toplumun en zeki kişileri ilan edebilecek kadar kifayetsiz, tek ortak sohbet konuları kazandıkları paralar, aldıkları ev ve arabalar ile gittikleri yurtdışı tatilleri olacak kadar asosyal ve sonradan görmelerdir. Neredeyse apple ı olmayan doktora itibar gösterilmemektedir kendi aralarında.
Kendilerini bu ülkenin tek kurtuluşu ve aydınları olarak görüyor olamaları ise vehametin ne büyük ve kendilerinin ne kadar acınası olduklarını açıkça göstermektedir.
Ne yazıkki küçük bir azınlığı bundan tenzi ediyorum. Çünkü bu sözleri küçük bir azınlık için söylemek isterdim.
Ayrıca hekim saygıyı kazanır, bu onun eğitiminden gelen hakkı değildir.
Kendileri itiraf etmeselerde en iyi dedikleri tıp fakültelerine girmek zordur ancak mezun olmak yada TUS kazanmak o kadar da zor değildir. Ama yaptıkları her işi kıymetli ve zor göstermeye çalışmak eylemini o kadar kanıksamaktadırlar ki bir süre sonra buna kendilerini ve tıp öğrencilerini de ziyadesiyle inandırırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.