Kategoriler
Duyurular Haberler

Asistanlıkla Başetme Kılavuzu Hazırlanıyor… Bir katkı da siz koyun…

Asistanlıkla Başetme Kılavuzu

Prof.Dr.Pınar Aydın

Katkıda bulunanlar

Burcu Görgülü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı; 

Şahin Hanalioğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı.

Hepimiz oldukça zorlu bir süreçten geçerek, hayatımızda pek çok şeyi erteleyerek TUS’a hazırlandık. Aldığım puan nereye yeter?  Hangi bölüm bana daha uygun ? Hangi kritere göre tercih yapmalıyım?…vb.  sorular sürekli kafamızda uçuştu durdu. Tercih sürecinde pek çok bölümle tek tek konuşmamız gerekti.  Kiminin imkanı olmadı, kimi ne sorması gerektiğini bilemedi. Elimizde her branştan birkaç asistanın görüşlerini içeren bir kaynak olsaydı ne kadar güzel olurdu. Belki biz böyle bir kaynak bulamadık ama neden böyle bir kaynağın yazılmasına vesile olmayalım.

Tıpta öğrenilmesi gereken bilgi, kullanılması gereken teknoloji ile teşhis ve tedavi edilmesi gereken hasta yoğunluğu giderek artmaktadır. Öte yandan her zaman var olan hoca, meslekdaş, hemşire ve hasta yakını ile ilişkiler ve hekimin özel yaşamı gibi etkenler değişmemektedir. Bir asistanın aslında eğitim ve deneyim elde etmesi gereken asistanlık döneminde tüm bu etkenlerle başetmesi gerekmektedir. İster cerrahi dal olsun, ister dahili veya temel dal, hepsinde asistan olmanın belli zorlukları ve sorunları olmaktadır. Öte yandan her zorluk ve sorunla başetmenin de yolları mutlaka bulunabilir.

Hayatımıza ciddi anlamda “TUS” kavramının girdiği andan başlayarak asistanlığın bitimine kadar olan süreci belirli parçalara ayırarak bazı sorular hazırladık ve bu döneme özgü sorunlarla başetmeyi kolaylaştırmak amacıyla bir kitap çalışması başlattık. Bu kitap çeşitli eğitim kliniklerinde farklı alanlarda ihtisas yapan asistanların deneyimlerini bir araya getirecek uzun süreli bir anket çalışması şeklinde kurgulanmıştır.

Anketimizin ana başlıkları şu şekilde belirlendi:

 1. Tusa hazırlık süreci
 2. Uzmanlık eğitimi yapacağımız alana karar verme
 3. Uzmanlık alacağımız kliniği seçerken izlediğimiz yol
 4. Klinikte ilk günümüz
 5. Klinikte ilk ayımız
 6. Asistanlıkta ilk yılımız
 7. Asistanlıkta ikinci yılımız
 8. Asistanlıkta üçüncü yılımız
 9. Asistanlıkta dördüncü yılımız
 10. Asistanlıkta beşinci yılımız
 11. Asistan eğitimi
 12. Asistanlıkta bilimsel araştırma ve tez yazma süreci
 13. Uzmanlık sonrası iş bulma
 14. Mecburi hizmet
 15. Özel yaşam ve diğer sorunlar

Paylaştığımız  deneyimler sonraki kuşaklara ışık tutacak ve yol gösterecek, sorunları daha kolay çözmelerini ve zorluklarla başedebilmelerini, sorunlardan çok eğitimlerine odaklanabilmeleriniı sağlayacaktır. Bu amaçla bu kitap çalışmasında ihtisas süresince yılda bir anket doldurmak üzere çalışmaya katılmak isteyen tüm dallarda (Cerrahi, Dahili, Temel Bilimler) ve tüm eğitim hastanelerinde (Devlet, Üniversite, Vakıf Hastaneleri) asistanlığa yeni başlayan (veya ilk sene yaşadıklarını hatırlayan ikinci sene asistanları) ve deneyimlerini paylaşmak isteyen tüm asistanların burcu.gorgulu@windowslive.com veya hanalioglu@hacettepe.edu.tr adresinden iletişime geçmesi rica olunur.

Çalışmaya katılanların tüm bilgileri gizli tutulacaktır. Kitaba katkı sağlayan bütün asistan arkadaşların ismi “Katkıda Bulunanlar” bölümünde yer alacak, böylece bu projeye katkıda bulunmakla özgeçmişlerine de önemli bir artı katmış olacaklar.

“Asistanlıkla Başetme Kılavuzu Hazırlanıyor… Bir katkı da siz koyun…” için bir yanıt

Türkiye nüfusu yıllarca artarken insan sayısı normal düzeyde yükselirken, bu nüfusun sağlığına bakacak hastane doktor hemşire vs sayısı çok az bir düzeyde artmış ve çok yetersiz kalmış günümüzde maalesef 80’li yıllarda olması gereken sağlıkçı sayısı ile 2011 nüfusuna bakılıyor. Aradaki inanılmaz anlayış gösterilmez doktor-asistan-hemşire yetersizliğini günümüzün talihsiz doktor asistan hemşireleri taşıyor. Ne özel hastanelerde ne devlette her yerde yetersiz her yerde yetersiz her yerde yetersizlik var. Bugünkü sağlıkçı sayısı 7 kat artarsa ancak normal şartlara gelecek. Bu sağlık personelleri sayısı artırılmadan bu ağır yük süründürüle süründürüle taşınacak. 2+2=4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.