Kategoriler
Haberler

Asistanlıkta Gebelik Tartışması!

Kadın asistan hekimler haklarını arıyor başlıklı yazımız tüm hızıyla tartışılıyorken sizlerin bu konuyla ilgili yorumları yeniden paylaşmayı uygun gördük. Diğer yorumları okumak için tıklayın.

bende kadınım, 3 yıllık asistanım, bölümde toplam 5 kişi var 2si gebe ve ikisi de benim çömezim. Bu güne kadar kendi payıma düşen bütün nöbetleri tuttum,işleri yaptım asistanlık zor bir süreç özel hayattan feragat gerektirir özel hayatım kalmadı. şu an bu arkadaşlar seçimleri sonucu geldikleri yerde paylarına düşen işi yapmıyor, nöbetleri tutmuyor evde çocuk pışpışlıyorlar. bense gündüz onlara düşen işleri yapıyor, geceyse çömezken tuttuğum nöbetlerin 2 katı sayıda nöbeti tutuyorum. Özel hayatım yok, tezimle ilgilenemiyorum, savunma sistemim çöktü zırt pırt hasta oluyorum, evet kadınım, asistanım ve söylediğiniz gibi bölümde gebe kalmadığı için nöbet tutmaktan paçavraya dönen diğer kadın ve erkek arkadaşlarımın yandığı gibi ben de yandım. sebebiyse birilerinin işten kaytarmak için ya da kazara(!) gebe kalması. türkiyede asistanlık eğitiminin bi standartı yok. asistanlıkta herkesin şu kadar nöbet tutması gerekir, eğitimi için gereklidir ne daha az ne daha çok diye bişey yok. nöbetler vardır tutulması gerekir, kimse kaç kişi olduğuna bakmıyor, gidenin işi geldiğinde yapılması üzere rafa kaldırılmıyor. o işi de kalan yapıyor tüm bunların, üstüne onların payına düşen seminer/sunum da bu arkadaşlar pışpış yaparken yine bize kalıyor. işte sizin körkütük zihniyet dediğiniz insanların düştükleri durum. türkiyede bu zor koşullar altında asistanken hamile kalınmasını istemedikleri için körkütük zihniyet dediğiniz insanlar değil, gebe kalanlar ve onları destekleyip mağdur muamelesi yapanlar acımasız ve zavallı olanlar.

“Asistanlıkta Gebelik Tartışması!” için 2 yanıt

Asistanlık oldukça uzun ve hayatımızın en verimli yıllarını kaplayan bir zaman fakat bir bayanın yada bir çiftin istediği zaman çocuk sahibi olması da insani bir haktır bence. Kaldı ki asistanlık dönemi birçok bayan için doğurganlığın da en verimli olduğu yıllara denk düşüyor. Dolayısıyla gebe kalmak istemesi çok normal.
Evet , asistanlık çok zor ve özel hayattan fedekarlık yapılmasını gerektiren bir durum ama bunun için belki de hayatımızın en özel şeylerinden olan çocuk sahibi olma hahkından vazgeçemeyiz herhalde.
Ben buradaki sorunun sebebini asistanlığı bu denli zor yapan sistemde aramak gerektiğini düşünüyorum.Bu sorunun kaynağı gebe kalan arkadaşlarımız değil bizi sürekli mağdur eden ve birbirimize düşüren sistemdir, sağlık bakanlığının bize çok gördüğü yetersiz kadro sayılarıdır.
Gebe kalan arkadaşların uzun bir süre uzak kalacağı düşünülerek onların yerine yeni kadro açılabilir mesela. Çeşitli çözümler bulunabilir. Olmayacak tek çözüm insanların istediği zamanda çocuk sahibi olma haklarının ellerinden alınmasıdır. Acımasız olan budur.

Şu anki koşularda, sağlık bakanlığının, bırakın yeterli kadroyu yaptığımız işe toplum tarafından saygı duyulmasını dahi çok gördüğü bu ülkede, gebe kalanların yerine asistan kadrosu atanması hayalperestlikten ileriye gidemiyor ne yazık ki, keşke olsa…Elbette insanların çocuk sahibi olma hakkı ve özgürlüğü vardır. Ancak bunun asistanlıkta olması, sadece olanın özel hayatını ilgilendiren bir durum olmuyor. Bi gün biri geliyor “buraya sahip olduğum mesleki düzeyimle yetinemeyip kariyer yapmak için geldim, ama şimdi de çocuk yapma hakkımı kullanıcam. Hadi bakalım benim kariyerin gereklerini de siz yapın, evinize biraz daha az gidin, ailenizi daha az görün, sizin de insan gibi yaşamaya hakkınız olabilir ama kusura bakmayın ben çocuk yapıp evde ona baktığım için siz hastaneden çıkamayacaksınız” diyor. Sağlık problemi ve yaş nedeniyle erteleyemiyor olabilir anlarım, ancak bugüne kadar gördüklerimin içinde yalnızca biri öyleydi. “2 tane çocuk patlatırım mis gibi asistanlık yaparım” diyen kadınlar var. Bu sistemde kendimiz isteyerek ve seçerek “kariyer yapmak için” geldiğimiz yerde gebe kalmak maalesef adaletsizlik ve hatta köylü kurnazlığı oluyor. Asistanlık sonsuza dek sürmüyor, kariyer seçildiyse değiştiremediğimiz sistemde etrafımızdaki insanlara bir de bizim zarar vermemizin gereği yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.