Kategoriler
Haberler

Duyuru ve Hatırlatma

TÜRKİYE’DE MECBURİ HİZMET YAPAN HEKİMLER ZİRVESİ: DÜNÜ- BÜGÜNÜ VE YARINI

ÖNSÖZ ve DAVET

Bilindiği üzere tıpta eğitim basamakları sıralamasında “mecburen” de olsa bazı duraklamalar oluyor. Bu duraklamalar tıp fakültesi bitiminden sonra, tıpta uzmanlık eğitiminden sonra ve yan dal uzmanlık eğitiminden sonra olmak üzere 3 farklı noktada olmaktadır. Bu duraklamalar 300 ila 600 gün arasında değişmekte olup ülkemiz sağlık politikasındaki yerinin vazgeçilmez hizmetlerinden biri olarak yerini almıştır. Bu süreçte hekimlerin hekimlik mesleğine bakış açıları, meslekten beklentileri, gelecek planları, sosyal yaşamları ve daha birçok kişisel- genel kavramları değişebilmekte, kısaca hekimlerin “mesleki kromozomlarında” mutasyonlar olabilmektedir.

Evet, mecburi hizmet var peki buna rağmen hekimler için ve özellikle meslek hayatına henüz başlamış genç hekimler için ne yapılmalı? Bir dönem hekim hatta ailesi açısından nasıl daha konforlu ve hekimin istediği doğrultuda değiştirilebilir. Akademik beklentiler nasıl bu süreçte tırpanlanmadan bir sonraki döneme aktarılabilir? Aile birlikteliği ve sosyal haklar nasıl düzenlenebilir? Geçmişte mecburi hizmet nasıldı bugünkü durum ve yarın ne olacak? Bu ve buna benzer sorulara bu toplantı sürecinde birebir katılımcıların destek ve yorumlarıyla davetli konuşmacılar ile cevap bulmaya çalışacağız. Bugün iki basamaklı sayılara ulaşmış mecburi hizmet kuralarına yön veren kanunlar ve yönetmelikler aynı mı kalmalı? Yoksa ihtiyaçlar ve sosyal geribildirimler neticesinde değişiklikler olmalı mı?  Bugün ülkemizde çok az örneği olan tıp eğitimi sürecinde planlanan MD-PhD programlarına DHY (Devlet Hizmet Yükümlüsü)-PhD eklenebilir mi? Aydınlanma yolunda eğitim alma isteği ve kendini bir adım daha ileriye taşıma gayreti içerisinde olan genç meslektaşlarımız bu programlar ile MH sürelerinde uluslararası öneme sahip önemli bir akademik çalışmaya sahip olabilirler. Yeter ki hep beraber inanalım ve bu toplantıda paylaşımlarımızı eleştirmek adına değil üretmek adına yönlendirelim.

Bu çalıştay sonrasında çıktılar ülkemizde bu çıktılara duyarlı kalamayacağını düşündüğümüz yetkili mercilere iletilecektir. Bununla ilgili olarak ilgili birimlerde Mecburi Hizmet Komisyonlarının bizzat mecburi hizmet yapmış, yapan veya yapacak olan kişilerce oluşturulması çok da zor olmasa gerek diye düşünüyoruz.

Önemli olan eksiklikleri fark edip üzerine gidebilmek ve bunları tamamlamak adına çözüm önerileri, projeler oluşturmak. Bu bağlamda gelin bu projeleri ve çözüm önerilerini el birliği ile dünyanın en değerli mesleklerinden biri olan “hekimlik” şapkası altında bulalım ve geliştirelim. Bu yılki slogan: Mesleki ve akademik hayaller yıkılmasın biz varız. Siz değerli meslektaşlarımızı aramızda görmekten büyük onur duyacağız.

HEDEF KİTLE: Mecburi Hizmet kapsamındaki pratisyen, uzman ve yan dal uzman hekimler

AMAÇ: Mecburi Hizmet ile ilgili.

–          durum değerlendirmesi yapmak

–          mevcut uygulamaları ve gelecek projeler varsa değerlendirmek

–          akademik beklentisi olan hekimlerin önerileri doğrultusunda çözüm üretebilmek

–          bu süreçte eğitimin devamı niteliğinde eğitsel faaliyetlere katılım ve bununla ilgili önerileri değerlendirmek

–          doktora programlarının oluşturulması: nereden başlamalı ?

–          kanunun değerlendirilmesi ve irdelenmesi: artılar –eksiler

–          ülke sağlık politikası açısından MH: TTB açısından, SB açısından, hekimler açısından, hasta açısından

–          akademik mecburi hizmet çalışmaları: üniversiteler neden yok?

–          “Söyleyin Destekleyelim Projesi”

–          DHY meslektaşlarımız ile mesleki, sosyal ve akademik beklentilerini karşılamak adına bir iletişim ağı.

TOPLANTI YERİ VE ZAMANI: VAN, 12- 13 Kasım 2011. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.