Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı : Mağduriyete izin vermeyeceğiz

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

–   Ülkemizde 63 bin 524 uzman hekim çalışıyor. Bu hekimlerden 30 bin 980’i bakanlığımıza bağlı hastanelerde, 12 bin 993’ü ise üniversite hastanelerinde görev yapıyor. Ağustos ayında çıkarılan KHK öncesinde muayenehane işleten uzman hekim sayısı Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 930, üniversite hastanelerinde ise sadece 630’dur. Muayenehane işleten uzman hekim oranları tüm Türkiye için yüzde 3.5, üniversite hocaları arasında ise yüzde 4.8.

–  Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde orta ve büyük ameliyatlar grubuna giren günlük ortalama ameliyat sayısı 9 bin 780’dir. Bu ameliyatların 2 bin 13’ü üniversitelerde bulunan tüm hocalarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla hocalarımızdan sadece yüzde 4,8’inin muayenehanesinin olduğunu ve bu yüzde 4,8’lik oranı oluşturan hocalarımızın karar aşamasında olduğunu göz önünde bulundurursak, hastalarımızın üniversite hastanelerinin kapılarında doktor beklediğini söylemek haksızlıktır.

‘Dörtte biri istifa etti’

–  Bakanlığa bağlı hastanelerde çalışan 930 uzman hekimden yaklaşık dörtte biri muayenehanede çalışma yönünde tercihlerini yaparak istifa etti ya da emekli oldu. İstifa etmesi veya emekli olması muhtemel üniversite hocamızın sayısı yaklaşık 630/4=157’dir.

–  Bakanlığımıza bağlı ya da üniversite hastanelerinden ayrılan hocalarımız nedeniyle sağlık hizmeti sunumunda ciddi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır.

–  Bu süreçte hiçbir hastamızın mağdur olmasına izin verilmeyecektir. Nadir de olsa böyle bir durumla karşılaşılması durumunda hastalarımızın diğer üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinde ya da özel hastanelerde tedavi olmaları sağlanacaktır.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.