Kategoriler
Haberler Mevzuat

Sağlık Çalışanlarının Tayin Sistemi Değişti! Önemli

Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile sağlık çalışanlarının tayinlerine sınırlama getirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine göre sağlık personelinin (1), (2), (3) ve (4). Hizmet bölgelerinin (C) ve (D) hizmet gruplarında görev yapan personel, sadece (5) ve (6). Hizmet bölgelerinin (C) ve (D) hizmet grubu illerine tayin isteyebilecek. 

Bu kapsamın dışında kalan alt bölge tayin taleplerinde ise illerdeki kadroların doluluk oranlarına bakılacak. Döner sermaye kadrolarında çalışanların il içi nakil taleplerini ise Valilikler karara bağlayacak.

Edinilen bilgiye göre, Türk Sağlık-Sen tarafından söz konusu düzenleme ile getirilen bu sınırlamanın kaldırılması için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Yapılan başvuruda Atama ve Nakil Yönetmeliği hükmüne açıkça aykırı olan düzenleme ile yasal mevzuat gereği hakkı olduğu halde, çalışanların bu hakkının kullanımına kısıtlama getirildiği belirtildi. 

Başvuruda yönetimin tek yanlı iradesi ile yaptığı düzenlemelerle getirilen kuralların, yönetimin yine tek yanlı iradesi ile değiştirilmesinde, hukuk devleti ilkelerine uyulması gerektiğine dikkat çekildi. 

Yönetmelik hükmüne aykırı olarak düzenlenen söz konusu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi istendi. 

GEREKİRSE HUKUKİ YOLLAR DENENECEK 

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Alt bölgelere tayinde atama ve nakil yönetmeliğine aykırı olarak yapılan bu sınırlandırma hem mevzuata aykırı hem de çalışanları mağdur edecek bir düzenlemedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu yanlıştan dönülmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptık. Umarız bu düzenlemeden geriye dönülür. Aksi takdirde bu haksızlığın önüne geçmek için hukuki yollara başvuracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.