Kategoriler
Haberler

Satılık Doktor; çok acı!

İZMİR – Sağlık merkezlerinde her branştan doktor bulundurmak isteyen hastane sahipleri de internet sitelerindeki ilanları takip ederek parayla kadro kapma peşine düştü.

 Sağlık Müdürlüğü verilerine göre 40’a yakın kadro satışının yapıldığı İzmir’de en çok Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kadın Doğum ve Fizik Tedavi Uzmanı kadrosu talep görüyor Doktor kadrolarının taksi plakası gibi satıldığını belirten Ege Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Ruşen Aydın, “Bakanlık acilen kadro kısıtlamasından çıkmalı” dedi 

Sağlık Bakanlığı, kamudaki doktor açığı sebebiyle 2008 yılında özel sağlık kuruluşlarının istihdam edebileceği hekim sayısına kısıtlama getirerek, ellerinde mevcut olan doktor kadrolarıyla hizmetlerine devam etmelerini istedi. Mevcut kadroları yetmeyen dal merkezi, tıp merkezi ve özel hastaneler, Sağlık Bakanlığı’ndan yeni kadro dağıtımı için değişiklik yapmasını istedi. Sağlık Bakanlığı da Mart 2009’da düzenleme yaparak, il sınırları içerisinde olmak şartı ile her sağlık kuruluşunun kadrosunun yüzde 25’i oranında başka bir yerden kadro devrine izin verdi. 

İLANLA KADRO SATIŞI 

Bakanlığın, kadro devrine izin vermesinin ardından, ihtiyacı olan sağlık kuruluşları, fazla kadrosu bulunan ya da kapatılan hastanelerin askıda bulunan doktor kadrolarının peşine düştü. Yaşanan yoğun talep nedeniyle fiyatlar aşırı yükseldi ve milyonluk bir kadro pazarı oluştu. Elinde banka çekiyle hastane hastane dolaşan özel sektör temsilcileri, ihtiyaç duydukları kadroları almak için pazarlıklara girişirken, sağlık kuruluşlarının üye olduğu sitelerde de kadro almak ya da satmak isteyen, doktorlar ve hastaneler telefon numaralarını yazıp, ‘satılık kadro’ ilanları verdi. 


İZMİR’DE 40 KADRO SATILDI 

Türkiye genelinde hastaneler arasında kadro satışının 500’e yakın olduğu tespit edilirken, 37 Tıp Merkezi, 64 Dal Merkezi ve 19 özel hastanesi bulunan İzmir’de bu sayı 40’ı buldu. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün onayıyla yapılan kadro devrinde en çok Kardiyoloji, Kadın Doğum ve Fizik ve Tedavi uzmanları kadrosuna talep oldu. 50 bin liradan başlayan transfer ücretleri, 300 bin liraya kadar yükseldi. En az talep gören kadro ise cildiye oldu. 

ÇOK VAHİM BİR DURUM 

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Ruşen Aydın, bakanlığın kadro kısıtlamasına gitmesi üzerine özel sağlık kuruluşlarının bu yolu seçtiğini söyledi. Doktor kadrolarının taksi plakası gibi satıldığını belirten Aydın, “Devlet kendi eliyle borsa oluşturuyor. Bakanlık acilen kadro kısıtlamasından çıkmalı” dedi. Kadroların serbest bırakılması halinde kadro pazarının sona ereceğini belirten Aydın, “Kamudaki doktorların istifa ederek özele geçmesinden korkan devlet, kadro satışına ön ayak oluyor. Engellemek için de böyle bir sistem getirdi. Demokratik bir ülkede kısıtlama olmamalı. Bu mantık, ‘fabrikaya fazla mühendis alamazsın’ demek gibi bir şey. Rahatsısız. Transfer fiyatları 300 bin liraya kadar çıkıyor. Çok vahim bir durum” şeklinde konuştu. 

İNSAN TİCARETİ GİBİ 

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer de doktor kadrolarının para ile alınıp satılmasını “insan ticareti” yapmaya benzetti. 

Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: “2002’den itibaren sağlık harcamalarında en büyük payı özel sektör alınca büyük rantlar oluşmaya başladı. Hastaneler arasında kadro satışı, biraz abartılı olabilir ama insan ticaretine benziyor. Amaç burada, hastaya daha iyi hizmet vermek değil, tamamen ticaret ve para kazanmaktır. Ucuz, değersiz insan gücü ile ticaret yapmaktır. Bu sorununun çözümü, doktorların kaçışını önlemek, ücretlerin kısıtlanmaması ve hekimlerin serbest çalışmasına izin vermektir.” 

HASTANE SAHİPLERİ NE DEDİ? 

RAKAMLAR HAVADA UÇUYOR 

Ege Ambulans ve Çiğli Tıp Merkezi Sahibi Aykan Çeliker: Bakanlık 2008 yılında özel hastane ve tıp merkezlerindeki kadroları dondurdu ve ek kadro vermedi. Amacı burada keyfi kadro bulundurmayı önlemekti. Hastanelerden kadro talebi olunca, bu kez ‘İzmir içerisinde kadro devri yapabilirsiniz’ dedi. İzmir’de kadro sınırlı olunca da, maddiyat ön plana çıktı. Rakamlar havada uçtu. Estetik, Fizik Tedavi ve Kalp cerrahisinin kadrosu, 75 bin ile 200 bin liraya kadar çıktı. Siz ‘bir bölgede 20 taksi bulunduracaksınız’ diyorsanız, otomatik olarak 50 bin lira olan taksinin fiyatı 500 bin liraya kadar çıkar. Bakanlık hekim kadrolarında gerekli sınırlama yapmalı, ama bunu kendi başına değil, sektör temsilcileri ile birlikte yapmalı. İllere göre kadro dağıtılmalı, parası olan kadro almamalı. Masaya oturarak çözüm aramalıyız. İllere göre hekim kadrosu da eşit yapılırsa, hem kadro pazarlığı bitmiş olur, hem de hasta hizmet almış olur. 

YENİ DÜZENLEME YAPILMALI 

Buca Doruk Tıp Merkezi Op. Dr. Fatih İnmez: Bakanlığın kadroları dondurmasıyla hem özel hastaneler, hem de vatandaş mağdur olmaktadır. Hastaneler daha kaliteli hizmet vermek için her branştan doktoru bünyesinde bulundurmak istiyor Bakanlık, kadroyu vermeyince başka hastanelerden kadro almak zorunda kalıyorsunuz. Tabi bunu da para ile yapıyorsunuz. Devlet kadro konusunda biraz esneklik yaparak, bu kadro satışının önüne geçebilir. Hastanelerin hasta sayısına ve göre, yeni bir düzenleme ile ek kadro verebilir. Hastanelerin kadro sıkıntısı olmayınca da kimse ihtiyacının dışında para ile kadro almaz. 

KADRO FİYATLARI: 

Kalp ve Damar Cerrahisi: 250-300 bin lira 

Kardiyoloji: 250-300 bin lira 

Kadın Doğum: 250-300 bin lira 

Fizik Tedavi: 200 bin 

Estetik: 100-150 bin 

KBB : 100-125 bin lira 

Dahiliye: 75-100 bin 

Beyin Cerrahisi : 100-125 bin lira 

Göz Hastalıkları: 75-100 bin lira 

Nöroloji: 50-75 bin lira 

Anestezi: 50-75 bin lira 

Cildiye: 50 bin lira 

(Mehmet İnmez /AHT)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.