Kategoriler
Haberler

Tam Gün Yine Anayasa Mahkemesi’ne

 

CHP Mersin Milletvekili Prof.Dr.Aytuğ Atıcı, Medimagazin’e yaptığı açıklamada, ‘Tam Gün Kararnamesinin hekimleri ilgilendiren tüm hükümlerinin iptali için 26 Ekim tarihine kadar Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade etti.

Prof.Dr.Atıcı KHK’nin “elle tutulur bir yanı” olmadığını hem hukuki anlamda, hem halk sağlığı anlamında hem de tıp eğitimi anlamında büyük yanlışlar içerdiğini belirterek “Zaten daha önce hem Danıştay hem de Anayasa Mahkemesi olmak üzere 2 kez iptal edilmişti. Şimdi kimseye sormadan tekrar KHK ile bu iş yapılmak isteniyor. Bu KHK de sosyal devlet anlayışına karşı, hukukun üstünlüğüne karşı bir kararnamedir. Eğer iyi niyet olsaydı, bize de sorarlardı. TTB de CHP de Tam Güne karşı değil” diye konuştu.

Riskse riski alıyoruz
Sağlık Bakanı Akdağ’ın bu konuda sürekli CHP’yi eleştirerek kendilerine “muayenehaneleri destekliyor” diye yüklendiğini ancak bunun “içi boş” bir eleştiri olduğunu söyleyen Atıcı “Evet siyasi açıdan riskse, biz bu riski alıyoruz. Çünkü burada Anayasal olarak yaşam hakkının gaspı söz konusu. Vatandaşın hekime erişimini engelliyor, halk sağlığı ve tıp eğitimine zarar veriyorsunuz” dedi.

CHP olarak 2 aydır sağlıkla ilgili tüm sivil toplum örgütleri ve diğer bileşenlerle bir araya geldiklerini belirten Atıcı “Tam Gün Yasası konusunda teklifimiz aşağı yukarı hazır. Son olarak hesap uzmanları arkadaşlarımız inceledi. Yakında bunu da teklif olarak TBMM’ye sunacağız. Biz bir işin olmamasını istiyorsak doğrusu nasıl yapılır, onu da ortaya koyuyoruz” dedi.

Kaynak : Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.