Kategoriler
Haberler

Bedelli Askerlikte Flaş Gelişme

Uzun bir süredir binlerce kişinin beklediği bedelli askerlik müjdesi bu kez en yetkili ağızdan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Başbakan Erdoğan, bir süredir gündemde olan bedelli askerlikle ilgili çalışma olduğunu doğruladı. Bedelli askerliğin en az 10 bin euro olabileceği konuşuluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Almanya’ya hareket etmeden önce soruları yanıtlarken, bedelli askerlikle ilgili şunları söyledi: “Yeni bir çalışma değil, eski bir çalışma ama süreç itibarıyla ‘şu gün olacak’ diye bir şey yok. Bizim de tabii gönlümüzde yer alan bir an önce neticelendirip, tüm çerçevesini, içeriğini açıklamak suretiyle bu adımı atmaktır. Tahmini çerçevesi ne olacak, içeriği ne olacak bunun üzerindeki çalışmalarımızı Milli Savunma Bakanlığı vasıtasıyla yapmak suretiyle belli bir noktaya getirdikten sonra zaten açıklarız. Ama şu anda ‘içeriğinde şu var, tarih şudur’ dememiz yanlış olur. Netice alacağımızı umuyorum.”

En az 10 bin euro olabilir

Yeni çıkarılacak olan bedelli askerlikte ise bedelin en az 10 bin euro olabileceği konuşuluyor. İlk etapta yararlanabileceklerin sayısının 100 bin olduğu, sayının 200 bine kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor. Eğer yaş sınırı 28’de tutulursa başvuracakların sayısının 200 bin civarında, eğer 30 ve daha üstü olarak kabul edilirse 100 bin civarında olacağı belirtiliyor. Bedelli için başvuru 100 bin dolayında olursa, gelecek gelirin 1.8 milyar lira olması bekleniyor. Elde edilecek gelirin şehit ailelerine verileceği, yine deprem için de kullanılabileceği ifade ediliyor.

Daha önceki Genelkurmay başkanları bedelli askerliğe karşı çıkarken, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bedelli askerlikten şimdiye kadar toplam 125 bin 844 vatandaşın yararlandığını belirterek, “Bedelli askerliğe karar verilirken halkımızın hassasiyetleri, anayasada belirtildiği şekilde vatan hizmetinin herkes için hak ve ödev olduğu, fakir-zengin ayrımcılığına gidilmemesinin çok önemli hususlar olduğunu düşünüyorum” demişti.

Kaynak : Radikal Gazetesi Devamını Okumak için Tıklayın

“Bedelli Askerlikte Flaş Gelişme” için bir yanıt

mrb ASILSINIZ BU BEDELLI ASKERLIGIN SON KARAR TARIHI NE ZAMAN OLACAK YADAA OLMAYACAK TSK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.