Kategoriler
Haberler

Doktorlara Beyaz Kodlu Güvenlik

– 1 YILDA 140 BİN VAKA: Hasta Hakları Birimi, 2010’da 121 bin vakayı yerinde çözdü. 20 bin dosya, şikayetten dolayı kurula gitti. Vatandaşlar hasta hakları birimlerine daha çok önerilerde bulundular. Bakan Recep Akdağ, TBMM’de vatandaşın yıpranmış ameliyat önlüklerinin değiştirilmesini, tuvaletlere serum askıları asılmasını, otoparkta görevlinin bulunmasını, hastane bahçesinin düzenlenmesini, diyet yapan hastalara ara öğünler çıkarılmasını, röntgen çekimi sırasında mahremiyete uygun soyunma kabinlerinin yapılmasını önerdiğini örnek gösterdi.

– ÇALIŞANLARA EĞİTİM: Yılda 2 milyon kişi vatandaşa hasta hakları eğitimi, sağlık çalışanlarından da 300 bin kişiye eğitim verildi. Hekim seçme hakkı tüm hastanelerde uygulandı. 12 bin güvenlik personeli de hasta hakkı konusunda eğitildi.

 

– 400 BİN KİŞİYE TELEFONLA RANDEVU: Bir yılda 80 bin kişi merkezi randevu sisteminden randevu aldı. Gelecek 6 ayda günlük 600 bin kişinin 40 bininin telefonla randevu alması bekleniyor.

 

– GÜVENLİK KOMİTELERİ: Sağlık çalışanlarının özellikle acil servis doktorlarının maruz kaldığı şiddete karşı Sağlık Bakanlığı ve tüm sağlık kuruluşlarında Çalışan Güvenliği Komiteleri oluşturuldu. Çalışanlara yönelik şiddeti kontrol altına almak için ve böyle bir olaya maruz kalındığında olaya doğru ve zamanında müdahale etmek amacıyla ‘Beyaz Kod Sistemi” geliştirildi.

 

Kaynak : Dilek GEDİK / ANKARA /AKŞAM

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.