Kategoriler
Haberler

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Kemik İliği Nakli Ünitesi

Haber : Ayça ÖZGÜL  / Sağlık Dergisi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı bünyesinde yer alan Erişkin Kemik İliği Nakli Ünitesi modern, konforlu ve bir nakil ünitesi için gerekli tüm donanımları içeren bir ortamda çalışmalarını sürdürmektedir. 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Erşkn Kemik İliği Nakli Ünitesi sorumlusu Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Seçkin Çağırgan, 1991 yılında İç Hastalıklar uzmanı olduktan sonra hematoloji ile ilgilendiğini belirtti. Çağırgan, Erişkin Kemik İliği Nakli Ünitesi ile ilgili Sağlık Dergisi’ne bilgi verdi.
İlk Otolog Hematopoetik Kök Hücre Nakli
Ege Ünversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Kemik İliği Nakli Ünites Sorumlusu, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçgin Çağırgan, kemik iliği nakli ile ilişkili olarak merkezde akut lösemiler, lenfomalar, kronik lösemiler ile yoğun olarak ilgilendiklerini belirtti. 6 yataklı ünitede yoğunluklu olarak Ege Bölgesinde yaşayan hastaların hematopoetik kök hücre nakillerinin yapıldığı bir merkez olmasına karşın ülkemizin tüm yörelerinden hastaların başvurduğu bir merkezdir. Prof. Dr. Seçgin Çağırgan, ‘’Ünitemizde ilk otolog hematopoetik kök hücre nakli 1997 yılında non-Hodgkin lenfoma tanılı bir hastaya, HLA tam uyumlu kardeşinden allojeneik hematopoetik kök hücre nakli ise akut myelositer lösemili bir hastaya yapılmış olup, her iki hasta halen sağlıklı olarak yaşamlarına devam etmektedirler. Sonraki yıllarda hasta sayıları yıllara göre hızla artarak yılda 80-100 hastaya nakil yapılan ve başarılı sonuçları ile tercih edilen bir merkez haline gelmiştir. Bugün için ülkemizde 20’yi aşan kemik iliği nakli merkezleri arasında en fazla nakil yapan birkaç merkez arasında yer almaktayız’’dedi.
Otolog ve Allojeneik Olarak Toplam 922 Kök Hücre Nakli
Hematoloj alanındaki tüm kanser türlerinin tedavisinde belli bir döneminde kemik iliği nakli tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın tanısından tedavisinin sonuna kadar merkezde hastayı tedavi ettiklerini belirten Prof. Dr. Seçgin Çağırgan, sözlerine şöyle devam etti, ‘’İlk uygulama yılı 1997’den günümüze, 756’sı otolog, 166’sı allojeneik olmak üzere toplam 922 hastaya hematopoetik kök hücre nakli uygulanmıştır. Erişkin hastalarda otolog kök hücre naklinin en sık uygulandığı hastalıklar Multipl Myelom, Hodgkin ve non-Hodgkin Lenfoma hastalıklarıdır. Allojeneik kök hücre nakli ise ön planda akut myelositer lösemi ve akut lenfoblastik lösemili hastalara uygulanmaktadır. Bu hastalıklara yakalanmış yüzlerce hasta bu tedavi uygulamaları ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilme şansını yakalamışlardır.’’
Diğer Bilim Dalları da Destek Oluyor
Kemik İliği Nakli Ünitesi’nde başarılı olmak için diğer bilim dallarındanda destek alınması gerekmektedir. Kemik iliği nakli konusunda gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Seçgin Çağırgan ilerideki günlerde sadece kardeşten kemik iliği nakli yapılmayacağını, akraba dışı kişilerdende ilik nakli yapılabileceğini söyledi. Çağırgan, ‘’ Akraba dışı vericiler var. İlik Nakli Doku Bilgi Bankalarından uygun kişileri bulabileceğiz. Bunlar internet yolu ile birbirne bağlılar, bu kişiler arasında tarama yapılmaktadır, böylece aileden olmayan kişilerdende nakil yapabileceğiz’’ dedi.
Türkiye’de Transplantasyon Alnında Gelişmeler var
Türkiye’de son 3 yıldır transplantasyon alanında büyük gelşmeler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Seçgin Çağırgan, Avrupa’daki ve Amerka’daki kök hücre nakil sayılarına Türkiye’de de ulaşıldığını belirtti. Kurulduğu yıldan itibaren “European Society of Blood and Bone Marrow Transplantation –EBMT-” üyesi olan merkezimizin sorumlusu Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Seçkin Çağırgan, ‘’Hematoloji Bilim Dalı’nın bu alanda deneyimli öğretim üyeleri, uzmanları ve deneyimli Hemşire kadrosu ile bir ekip çalışması halinde yürütülen hematopoetik kök hücre nakli uygulamalarımızın başarı oranı yüksek olup, gelişmiş ülkelerinin sonuçları ile karşılaştırılabilecek düzeydedir. Merkez olarak bin civarında hastaya tedavi uyguladık’’ ifadesinde bulundu.  
Kaynak : http://aycaozgulsaglik.blogspot.com/2011/11/ege-universitesi-tip-fakultesi-eriskin.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.