Kategoriler
Haberler

EXPO 2020 İzmir’in Ana Teması Sağlık

Haber : Ayça Özgül / Sağlık Dergisi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün hedefi, yatak sayısının arttırılmasından ziyade hastaneleri daha yenileştirmek ve daha modern hale getirmek.

İzmir’ de yaklaşık 10 bin 500 civarında yatak bulunmaktadır. Kamu ve özel sektör dahil hastanelerin doluluğu yüzde 70’ dir. İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, ilçelerde sağlık alanında tüm hazırlıkları tamamladıklarını,yakın bir zamanda da uçak ambulansı  İzmir’ e getireceklerini söyledi.
Expo 2020’ nin Ana Teması Sağlık
Expo 2020’nin ana teması Sağlık oldu. İzmir’ de sağlık alanında yeni düzenlemeler başladı, İzmir Expo’ ya hazırlanıyor. İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan Expo 2020 ile ilgili konuştu. İl Sağlık Müdürü Özkan, ‘’ ‘Herkes İçin Sağlık’ temalı Expo’yu çok istiyoruz ve bekliyoruz. İzmir Expo’yu hak ediyor. Expo’ daki sağlık turizmi, Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamındadır. İl Müdürlüğü olarak termal tedavi yapan yerlere ruhsat verme işlemini yaparız. Expo kapsamında gerek SPA, Wellness ve kaplıca konusunda biraz eksiğimiz var. Daha nitelikli yerlere ihtiyacımız var’’ dedi. Ayrıca Özkan, ‘’ Termal tedavi yapan yer 5-6 tanedir. Sağlık sadece ameliyat yapmak, laboratuvar açmak değildir. Termal tedaviyle birlikte bunların hepsi, EXPO’nun argümanı olacak’’ ifadesinde bulundu.
İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, ‘’2020 yılında Expo’yu İzmir alacaktır. İzmir bir Paris, Milano olacaksa, bir dünya şehri olacaksa bunun lokomotifi de Expo’dur. Çok büyük yatırım gelir. 6 ay içinde yaklaşık 40 mlyon kişi İzmir’ e gelecek. Ayda 5 yada 6 milyon insan yapar. Gelenlere sağlık ve şehircilik hizmeti vereceğiz. Kısacası, Expo’nun kazanımları İzmir’ e 50 yıl yeter’’ dedi.
İzmir , Dünya Şehri  Olacak
Hava Ambulanslarımızla hizmet veriyoruz
Sağlık alanında yapılan en büyük yeniliklerden biri hava ambulanslarıdır. Hava ambulansları hakkında bilgi veren Özkan, ‘’Türkiye’ de hizmet veren 17 tane hava ambulansı bulunuyor. 16 tanesi fiilen hizmet veriyor. Br tanesi yedekte bekletiliyor. İzmir’ de , Afyon’ da ve Çanakkale’ de var. Balıkesir ve Çanakkale sınırına kadar kadar, Uşak, Muğla’ya kadar hizmet veriyoruz. Fethiye ve Antalya’ ya yakın yerlerine Antalya hava ambulansları bakıyor. 10 Haziran’dan bu yana 18 vaka aldık. Günlük ortalamamız 2 civarındadır. Hava muhalefet dışında herzaman hizmet sağlanıyor. 16 aydan beri bin 250-bin 300 civarında hasta taşıdık’’ şeklinde konuştu.
Deniz  Ambulansımız da Gelecek
İlerideki aylarda bir tane uçak geleceğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, deniz ambulansı da beklediklerini belirtti. Özkan sözlerine şöyle devam etti, ‘’Deniz ambulansı getirilirse bizim hayatımızı kolaylaştırmaz. Çünkü helikopterlerimiz 15 dakikada karaburun’ a iniyor. Deniz ambulansı ancak Gökçeada ve Bozcaada için uygundur. Yunanistan’ da uygulanan br yöntemdir. Çünkü onların adaları çok fazla. Tam olarak tarih veremeyeceğim ama tahminen 2- 3 ay içinde İzmir’e bir uçak ambulans gelecek. Türkiye’ ye 3 tane alındı, bunlardan biri de bize geliyor. Uçak, Adnan Menderes Havalimanında duracak.’’
112 Acil Kumanda Merkezi
En büyük projelerden biri Narlıdere’de gerçekleşecek. Narlıdere’ de yapılacak olan 112 Acil Kumanda Merkezi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, ‘’İhaleyi İl Özel İdaresi yürütüyor. Proje, idare’nin bütçesiyle başladı ama bu süreçte ödenek yetersizliği oldu. Valimizle, bakanımız görüştü ve ek ödenek talep edildi. Bakanımızda bu projeyi destekliyor, ek ödeneğimizde geldi. Eğer yüklenici firma yürütemezse sözleşme iptal edilecek ve ihale tekrar açılacak. Sadece zaman kaybı yaşıyoruz’’ dedi.
Tedavisi tamamlanan Libyalılar ülkelerine gönderildi
Libya’dan İzmir’e getirilen yaralılardan 475’i, tedavilerinin tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın sağladığı uçaklarla geri gönderildi. Konu hakkında konuşan İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. mehmet Özkan, Çeşme Limanı’na yanaşan gemideki yaralıları, 160 civarında cankurtaran ve 3 cankurtaran helikopterle 10 hastaneye sevk ettiklerini, bir cankurtaran uçağın da havalimanında hazır bekletildiğini ifade etti. Özkan, ‘’Libya’dan gelen yaralılara iyi bir hizmet sunduk, her sıkıntılarıyla ilgilendik. 80 günün sonunda, İzmir’e getirilenlerden 475 kişi ülkelerine gönderildi. 20 kişilik son kafile de geçen günlerde Bingazi’ye gitti” dedi.
Acil Sağlık Hizmetleri Planlamalarını Yaptık
İzmir’ de düzenlenen Hava Gösterisi 2011’ in Acil Sağlık Hizmet Planlamalarını İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Hizmetleri Şubesi yaptı. Yurtdışından da katılımcıların olduğu hava gösterisnde,gösteri alanında meydana gelebilecek acil durumlar için 7 ambulans, 3 motosiklet, 1 acil sağlık aracı, 5 acil müdahale çadırı ve içinde küçük girişimlerin yapılabileceği ameliyathanenin de olduğu 1 hastane çadırı göreve hazır bulundurulduğunu belirten Mehmet Özkan, ‘’Gösteriler sırasında İzmir 112, İzmir UMKE, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Karşıyaka Devlet Hastanesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Manisa 112, Manisa UMKE’den. 27’si doktor olmak üzere toplam 131 sağlık personeli ve 24 teknik personel görev yaptı. Harekat Merkezinde ve Kriz Merkezinde koordinasyonun sağlanması için birer hekimin  görev yaptığı organizasyonda ayrıca gösteri süresince 1 paramedik, 1 ATT’den oluşan 6 ekip gösteri alanında dolaştı’’ şeklinde konuştu.
Kaynak : http://aycaozgulsaglik.blogspot.com/2011/10/exponun-ana-temasi-saglik.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.