Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Kimse Sormadı…

Unutulan Soru!

‘Peki ya asistan eğitimi ne olacak?’

Tam gün yasası revize oldu. Mesai saatleri dışında özel sektörde çalışan hocalarımızın hastaya dokunması yasaklandı. Sağlık Bakanlığı hiç sormadı, peki ne olacak bu asistan egitimi?

Kamu hastaneleri kanunu geldi. Hastaneleri ticaretten anlayanlar yönetsin dendi. Kimse sormadı, Peki ne olacak bu asistan eğitimi?

Sözleşmeli öğretim üyeliği getirildi. Hocalarımız ücretsiz izinler aldı. Üniversitelerde bazı bölümlerde öğretim üyesi kalmadı. Özellikli ameliyatlar yapılamaz hale geldi. Hastalarının sayısı azaldı. Asistan eğitimi ne olacak diye kimse düşünmedi.

Tüm bunlar olup biterken, asistan hekimler hasta başına ücret alır, gündelik hayata kendini kaptırırken kendilerine hiç sormadı. Merak ettiği bir şeyi araştıracağına iki satır yazıp okuyacağına oyalanabilecek bir sürü şey buldu. Unuttu. Sormadı.

Ne olacak bizim eğitimimiz? Ne olacak!

Kimsenin umrunda değil. Peki bizim ne kadar umrumuzda? Her yapılan değişikliğin ucu egitime dokunurken ne kadar önemsedik? Bizim için önemli olduğunu kaç kişiye anlattık, gösterdik, kaçımız hissettik, hissettirdik?

Bu değişikliklere karşı söylenmeden daha somut ne yaptık? Normalde çalıştığımızdan daha fazla mı çalıştık, düşündük, yazdık?

Ben unuttum… Herkes unuttu… Kimse sormadı…

Dr. Necati Enver

***

Son 2 aydır ortaya çıkan yasal değişikliklerden sonucunda eğitimimizle ilgili önemli sorunların ortaya çıktığını gözlemledik. Bu sorunlarımızın varlığını doğrulamak ve dikkat çekmek amacıyla aşağıdaki kısa anketi hazırladık 3 dk’nızı ayırıp doldurabilirseniz sesimizi daha güçlü duyurabileceğimize inanıyoruz.
Vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

Dr.Necati ENVER & Dr.Şahin Hanalioğlu

ANKETİ DOLDURMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.