Kategoriler
Duyurular Haberler

Nöroloji Asistanlarının Başucu Kitabı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlayan Prof. Dr. Necla Özdemir Vakfı, “Klinik Nöroanatomi ve Nörolojik Muayene” isimli bir kitap yayınladı. Doç. Dr. Atilla Özcan Özdemir ve Doç. Dr. Serhat Özkan tarafından yazılan kitap, nöroloji asistanları ile üçüncü sınıf ve stajyer öğrencilerin yanı sıra nöroşirurji, psikiyatri, fizik tedavi, acil tıp, ortopedi, aile hekimliği ve pratisyenler için aydınlatıcı bilgiler içeriyor. 

Prof. Dr. Necla Özdemir Vakfı Başkanı ve kitabın editörü Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gazi Özdemir, kitabın önsözünde şunları yazdı: 

“Tıp fakültesinde okurken ikinci sınıf derslerinden özellikle sinir sistemi anatomisi bize çok zor gelmişti. Gerçi kadavrada beyin, omurilik ve periferik sinirler makroskobik olarak gösterilmiş ve anlatılmıştı, ancak yine de anlamakta  zorlanmıştık. Stajyer öğrenciliğim sırasında da benim gibi tüm öğrenci arkadaşlar en çok nöroloji stajında zorlandık. Çünkü sinir sisteminin iç yapısını üç boyutlu olarak canlandırıp anlamak oldukça karmaşık geliyordu. Benzer zorluklar asistanlığımın ilk döneminde de peşimi bırakmadı. Bu konuda yararlandığımız Türkçe kitap da yoktu. Ancak o dönemde binbir güçlükle bulabildiğimiz İngilizce nöroloji kitaplarından kısmen de olsa yararlanmaya çalıştık. Yıllar geçtikçe nöroanatominin daha kolay anlaşılmasını sağlayacak klinik nöroanatomi birlikteliğine yönelik kitap boşluğu bir türlü dolmuyordu. 

Bu arada nörolojik muayene yöntemlerine ilişkin basit açıklamalı ve resimli Türkçe kitap eksikliğimiz de vardı ve bu eksiklik nedeniyle nöroloji stajyerleri, nöroloji asistanları dışında nöroşirurji, çocuk nörolojisi, ortopedi, psikiyatri, fizik tedavi asistan ve stajyerlerinin de zorlandığını ve arayış içinde olduklarını gözlüyordum. 

Böylece, bu branşlara hitap etmek üzere hem klinik nöroanatomi hem de nörolojik muayeneyi birarada içeren bir kitabın gerekliliği yıllardır peşimdeydi ve böylesi bir kitap için beni kamçılayıp duruyordu. Bu amaçla Doç. Dr. Atilla Özcan Özdemir ve Doç. Dr. Serhat Özkan ile el ele verip ve yıllar içinde elde etmiş olduğumuz deneyimlerimizi de katarak bu eksikliği tamamlama uğraşına girdik.”

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.