Kategoriler
Haberler

Türkiye’yi temsil etti

Gülcan Kaplan – Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı’nda asistan doktor Özlem Emekçi, Avrupa Kadın Hastalıkları ve Doğum Asistanları Birliği’nin (ENTOG) Londra Southampton Üniversitesi’nde düzenlenen bu yılki kongre ve eğitimlerinde Türkiye’yi temsil etti.

Gülcan Kaplan – Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı’nda asistan doktor Özlem Emekçi, Avrupa Kadın Hastalıkları ve Doğum Asistanları Birliği’nin (ENTOG) Londra Southampton Üniversitesi’nde düzenlenen bu yılki kongre ve eğitimlerinde Türkiye’yi temsil etti.

Danimarka, Rusya, Fransa başta olmak üzere 29 ülkeden ikişer asistanın katıldığı toplantılarda Türkiye’yi temsil eden tek hekim olan Emekçi, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, günde 11 saat süren eğitimlere katıldıklarını ve ülkeler arasındaki uygulamaları kıyaslama imkanı bulduklarını dile getirdi.

Emekçi, “Herkes kendi ülkesindeki deneyimleri anlattığı bir kongre ortamı oluşturuldu. Ülkelerimizdeki uygulamaları, deneyimlerimizi paylaştık” dedi.

Bilimsel toplantıların katılımın yanında hastanedeki sezeryan operasyonlarına girdiklerini ve uygulanan teknikleri kıyaslama şansı bulduklarını dile getiren Emekçi, Avrupa’daki tekniklerin Türkiye’dekinden çok ileri olmadığını gözlemlediğini, hatta Türk hekimlerinin deneyim kazanmada daha büyük fırsatlara sahip olduğunu anlattı.

Emekçi, “Oradaki asistanlar, doktorlar doğumları ebelere yaptırıyorlar. Bir problem olursa asistan eşlik ediyor. Bizse doğumları kendimiz yaptırıyoruz, bu da bize daha fazla deneyim kazandırmış oluyor. Bunun dışında doğum süreci ve ameliyatlar açısından farklılıklar yok, hastanelerimiz arasında” diye konuştu.

Eğitimler sırasında laporoskopi kursu verildiğini belirten Emekçi,

“Laporoskopi açısından bizden daha iyi olmadıklarını gözlemledim. Bizim robotiks ameliyatlarımız oluyor mesela. Onlar bunu hiç uygulamıyorlar. Dolayısıyla bugüne kadar bizdeki uygulamaların yurt dışından daha geride olup olmadığı konusundaki soru işaretleri de ortadan kalkmış oldu. Bu anlamda çok iyi koşullarda olduğumuzu, onlardan daha iyi olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Emekçi, Türk hastaneleriyle Avrupa hastaneleri arasında fiziksel olarak gözlemlediği farklılıkların bulunup bulunmadığına ilişkin soruya, “Mesela bizim yıkayıp tekrar kullandığımız yeşil örtülerimiz, onlarda tek kullanımlık,

‘kullan-at’ tarzı örtüler var. Bunun dışında kullandığımız aletler, teknolojiler asla geri değil. Eğitim sürecimizse çok daha ileri” şeklinde konuştu.

Türk doktorlarının aldıkları eğitimin daha “sıkı” olduğunu vurgulayan Emekçi, “Onlar sadece doktora ihtiyaç olacak durumda müdahale ediyorlar. Çünkü bunu bir iş kaybı gibi görüyorlar. Bunun dışında normal doğumu takip etmiyorlar. Biz bütün süreçlerin eğitimini alıyoruz, bütün süreçlerde yer alıyoruz. Dolasıyla bizim sistem daha iyi” ifadelerini kullandı.

-“Türkiye’de sezeryan oranı çok daha yüksek”-

Sezeryan oranları bakımından Türkiye ile Avrupa arasında nasıl bir farkın bulunduğu yönündeki soruya Emekçi, Türkiye’deki sezeryan oranlarının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Dr. Emekçi, “Bizim de normal doğumları arttırıp, sezeryan oranlarını düşürmemiz gerekiyor. Bu, Avrupa’da isteğe bağlı gibi yapılmıyor, mümkün olduğunca normal doğum yaptırmaya çalışıyorlar. Çok gerekli olan koşullarda sezeryan uygulanıyor” dedi.

Türkiye’deki sezeryan oranlarının çeşitli sebeplerinin olabileceğini anlatan Emekçi, endikasyonsuz olduğu sürece ya da tıbbi açıdan bir zaruret bulunmadığı sürece sezeryana başvurulmayarak bu oranların düşürülebileceğini söyledi.

Emekçi, “Bizim hastanemiz Üniversite hastanesi olduğu için, yani daha çok yüksek riskli gebelikleri takip ettiğimiz için sezeryan oranımızın daha yüksek olması normal karşılanacak bir durum. Burada biraz devlet hastanelerinin devreye girmesi gerekiyor. Oralarda yüksek riskli gebelikler takip edilmediğinden normal doğum daha çok tercih edilebilir” dedi.

Normal doğumu tercih etmeleri için hastaların daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Emekçi, “Normal doğum isteğe bağlı olmamalı. Çünkü sezeryan sonuçta bir ameliyattır ve tıbbi açıdan gerekli olmadıkça tercih edilmemeli” diye konuştu.

Kaynak : www.doktorlarsitesi.net / İZMİR – Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.