Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Ancak böyle güzel ifade edilir (!)

Evet, bir trajedi daha okuyoruz. Ben bu konuya yapılacak olan yorumlarda hekimlerin kibirlerinden, açgözlülüğünden, doyurulamazlığından, sadistliğinden, bilmem kaç sene önce bir hekimle arasında geçen anlaşmazlığa binaen tüm hekimlere olan nefretinden, hekimlerin sürekli -ayda yaklaşık 240 saat çalışarak- kaytarmasından(!) bahseden insanların yorumlarını bekliyorum.

Eminim ki “hak etmiştir de ondan yapmışlardır”, “bu da ders olur” gibi aciz insanlara yakışabilecek astronomik yorumlar yapacaklar. Yine eminim ki bu haberi okuyanların yaklaşık yarısının yüzünde, bir hekim ciddi yaralar alacak şekilde darp edilip hayati tehlike geçirdiği için hafif, anlık bir tebessüm bile oluşmuştur. Çünkü zamanında tartışmış olduğu hekim ile darp edilen hekim imgesini birbirine örtüştürmüş ve sonuç olarak kendisiyle zıtlaşmış olan zihniyetin cezalandırıldığını hayal ederek mutlu olmuştur. Eminim bundan.

Sebebini açıklayayım: Toplumumuz kendilerine 5 dakikalığına bile yarar sağlamayan, özellikle zor anında kendilerine zerre kadar faydası olmadığı halde kendilerine kültürsüzce bir zihniyet armağan eden dizi oyuncularını (adam telefonu işaret parmağıyla tuttuğu için sokaktaki birçok gencimiz telefonunu işaret parmağıyla kulağına dayayarak konuşuyor – ki genelde toplumu olumsuz etkileyen bu insanlar hekimleri en ağır eleştirenlerdir), ve yine kendilerine 5 dakikalığına bile yarar sağlamadığı halde trilyona varan meblalarla transfer edilen kültürsüz futbolcuları ( o futbolcuların yaptığı maç sonrasında insanların kafasında şişeler kırılır, bu olay sonucu hasta acil servise kaldırılır… sonrasında ne mi olur? O hastaya yarar sağlamak için çalışan hekim bir güzel dövülür – yukarıdaki ile aynı insanlık dışı tavırdır bu), her tarafından seviyesizlik akan çöpçatan programlarındaki seviyesiz insanları vs. seviyorlar…

Ne var ki, toplumumuz kendine güvenlik sağlayan askeri – polisi, kendine bilgi aşılamaya çalışan, kültür seviyesini yükseltmeye çalışan öğretmeni, kendine sağlık hizmeti veren hekimi kasıtlı olarak SEVMİYOR…. Bizim toplumumuz polise bekçi, öğretmene mürebbiye hekime reçete katibi gözüyle bakmayı seviyor. Bir hekim olarak gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim: 30 yaşındayım.Evliyim. Eşim ayın 15 gecesi evde yalnız kalmak zorunda ise, ben insanların bana uygun görmedikleri maaşımı kazanırken hasta başında isem, kazandığım parayı insanlar hasta iken onlara sağlıklarını yeniden kazandırmak için çaba harcayarak kazanıyorsam, bu meslek grubunun bunları hak eden bir topluluk olmadığını düşünüyorum. Ama buna rağmen toplumumuzda hekim düşmanlığı ve hekime kasıtlı fiziksel, psikolojik ve sözlü şiddet tırmanmaktadır. Evet, her meslek zordur. Her mesleğin çeşitli sıkıntıları vardır ve her meslek grubu birbirine mutlaka muhtaçtır. Ancak belirtmek isterim ki Türkiye’deki sağlık sektörünün çok eksikleri vardır. Ama insanlar olanaksızlıklardan kaynaklanan aksaklıklardan her daim hekimleri sorumlu tutmuşlardır. Çünkü sağlık hizmetlerinin hasta ile haşır neşir olan yüzü hekimlerdir. Bu sebeple toplum doktorlara karşı haksız bir nefret beslemektedir.

Biz, insanlara hem hizmet edip hem de darp edilmeyi kabul edemeyiz; kimse edemez..

Geçmiş olsun sayın meslekdaşım. Hem de çok geçmiş olsun…

Birol Akman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.