Kategoriler
Haberler

Bir İlaç Mümessilinin İtirafları

 

Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta’nın web sitesine gönderilen bir mektup

Hocam ben bir ilaç firmasında çalışan bir ilaç mümessiliyim. Size bazı bilgileri aktarmak istiyorum.Öncelikle sizin dediklerinize yüzde yüz katıldığımı baştan belirtmek isterim.

Hocam dediğiniz gibi ilaç firmalarıyla doktorlar arasında yüzde %90 ında bir ticari ilişki vardır.Firmalar genelde yurtiçi ve yurtdışı kongrelere sponsor olarak doktorlarımızı bu kongrelere gönderirler.

Burada gönderirken amaç sizlerin de bildiği gibi çalıştığı firmanın ilacının reçete olarak fazla yazılmasıdır. Genelde de bu işler yapılırken belli bir kutu sayısı görüşülür.

Bu kolesterol ilaçlarının birçoğu bizim “mf” dediğimiz mal fazlalı ilaçlardır. Burada genelde rakamlarda 50+100 veya 100+250 gibi yüksek ciroludur. 

Doktorlarımızda bu kongrelere sürekli olarak gidebilmek ve diğer bazı özel istekleri için bu ilaçları yazmayı kendilerine bir görev olarak adarlar.

Hatta benim bazı bildiğim hekimlerimiz sırf bu kolesterol ödenebilme değerlerine ulaşabilmek için hastaları aç karnına değil de tok karnına ve bir hafta yağlı ye ,yumurta ye gibi çeşitli örneklerle ikna etme çabası içindedirler.

Bizim firma toplantılarımızda sürekli olarak bize angaje edilen şey doktorlarımızın bizim ilaçlarımızı daha fazla yazmasıdır.

İlaç firmaları sonuçta ticari kuruluşlardır. Onlar için sağlıktan önemli olan firmanın cirosunun sürekli artması ve satış rakamlarıdır.

İlaç Mümessilleri de sürekli baskı altındadır. Çünkü müdürlerimiz sürekli bizleri arayarak bizlere verilen hedefleri tutturabilmek adına baskı yapmaktadır. Çalışan arkadaşlarımızın çoğu da işini kaybetmemek adına sistem dışı olmaması gereken bazı işlere girişmektedir.

Buradan çıkan önemli sonuç sizin de dediğiniz gibi sırf kolesterol mu suçludur, yoksa bunu tetikleyen ilaç firmaları mı daha da suçludur.

Bize firmamızın bir toplantısında söylenen ilaç mümessilleri olmasa ilaç reçeteleme edilme oranın yüzde %60 oranında azalacağı yönündedir.

Bence devletimiz ilaç mümessillerini kendi bünyesine alsa bunları denetmen olarak tutsa inanın ilaç sarfiyatı yüzde %80 oranında azalacaktır.

Bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Çalışmalarınızda başarılar diler, bu sistemin mağdurları olarak bizler de aslında bu durumlardan şikayetçi olduğumuzu bilmenizi istedim.

Saygılarımla…

“Bir İlaç Mümessilinin İtirafları” için bir yanıt

Yanlış Öğretmişler! lipidlerden trigliseritler (TG) tokluk ile artarlar VLDL TG nin 5’te biridir. Kolesteroller ise açlık ve tokluktan etkilenmezler total kolesterol (TK),kötü tip (LDL) ve iyi tip (HDL) olarak basitce gruplandırılabilir.Genelde LDL kolesterole direkt olarak bakılmaz TK dan HDL ve LDL çıkarılır ise LDL kolesterol sonucu elde edilir. LDL= TK- (HDL+VLDL) formülü uygulanır. TG yüksek ise(hasta tok ise) LDL düşük çıkar. son 1 haftada yenenler LDL yi etkilemez TG yi artırabilir.Prof Dr AR Küçükusta da bunları bilmez çünkü Göğüs Hastalıkları uzmanıdır. Emekli olduktan sonra MEDYATİK yazılarla ünlü olma peşinde. DR. Sani MURAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.