Kategoriler
Haberler Şiddet

Hekimden hekime şiddet (!)

Türkiye’nin en önemli sağlık merkezlerinden Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ameliyathanesinde skandal bir kavga yaşandı. İddiaya göre, olay şöyle gelişti: Yaklaşık iki hafta önce ‘kalbinde delik’ teşhisi konulan bir hastaya anjiyo ünitesinde şemsiye yöntemiyle bir operasyon planlandı. Akşam Gazetesi’nden Ercan Sarıkaya’nın haberine göre, operasyonu Doç. Dr. Mehmet Muhsin Türkmen yapacaktı. Ameliyat, genel anestezi altında gerçekleşeceği için hastaya, ’12 saat önce yemek yeme, en az 4 saat önce de su içme’ uyarısı yapıldı. 

‘ASİSTANI ODADAN KOVDU’ 
Hazırlıkların ardından operasyonun yapılacağı anjiyo ünitesine alınan hastayı uyutması için anestezi doktor asistanı Ali Haspolat çağrıldı. Ancak Haspolat, hastanın yarım saat önce iki-üç bardak su içtiğini öğrenince bir süre beklenmesi gerektiğini söyledi. Bu sırada operasyon için odaya giren Türkmen, hastanın neden uyutulmadığını sordu. Haspolat, ‘Su içtiği için uyutamam’ yanıtını verince tartışma çıktı. Bunun üzerine Türkmen hastayı uyutmayan asistanı odadan kovdu. Haspolat direnince önce asistanın boğazını sıkıp yere düşüren Türkmen, ardından da vurmak için üzerine atladı. Gürültü üzerine görevliler kapıyı açınca Türkmen, ‘Bana nasıl saldırırsın’ diyerek Haspolat’ın üzerinden kalktı. Vücudunun çeşitli yerlerinde izler oluşan Haspolat, Kartal Eğitim Araştırma Hastanesine giderek 5 gün iş görmezlik raporu, 7 gün de psikolojisi bozulduğu için rapor aldı. 

Haspolat’ın şikayeti üzerine Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul Tabip Odası soruşturma başlattı. Haspolat, yaşananları doğrularken Türkmen’’n, asistan doktorun kendisine saldırdığını öne sürdüğü öğrenildi. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ise açıklama yapmaktan kaçındı. Başhekim asistanı, ‘Hastaneyle ilgili bir şeyi sizlinle konuşacak değiliz neden sürekli arıyorsunuz’ dedi. Bu arada Türkmen’in, ‘Ben hocayım, o asistan. Talimatlarımı yerine getirmedi. Üzerime yürüdü, ayağı kayıp düştü. Müdahalede bulunmadım’ şeklinde tutanak tuturarak Başhekimliğe verdiği belirtildi.

Kaynak : Akşam Gazetesi

“Hekimden hekime şiddet (!)” için bir yanıt

Slm Arkadaşlar öncelikle böyle bir siteyle özellikle asistan ama bütünüyle hekimleri ilgilendiren konulara değindği için dr.özgür beye ve emeği olanlara teşekkür ederim.
Koşuyolundaki olay malesef hoca asistan ilişkisinin denetlenemediği birçok hastanede yaşanmaktadır.
Bahse konu Doçent daha öncede Dr.H.B. isimli anestezi asistanı ile benzer olayı yaşamış ve kınama cezası almıştı.Malesef bir sağlık memuruylada anjio sırasında yaşadığı olaydan dolayı hakkında tutanak tutulmuş ve işlem yapılmıştı.Tabi bunlar yazılı olarak idareye iletilen ve duyulan olaylar, özellikle kendi asistanlarıyla yaşadığı benzer olaylarda asistanlar hertürlü hakarete rağmen şikayetçi olamamıştır.Bu olayın basına yansıması nedeniyle inş. üzerine gidilir ve diğer şiddet ve hakaret gören çalışanlarda soruşturmacı veya savcılığa ifade verir diye umuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.