Kategoriler
Duyurular Haberler

İşte Türkiye’de Gündem Oluşturan Anketten Çarpıcı Sonuçlar

Anketin tasarımı, hazırlanması ve yayınında emeği geçen, sorunlara akademik bakış açısı kazandıran asistan hekim arkadaşlarımız sayın Dr.Necati ENVER ve sayın Dr.Şahin HANALİOĞLU’nu kutluyoruz.

Danışacak hoca bulamıyoruz

asistanhekim.org’un anketine göre ‘Tam Gün Yasası’ ne hastaya ne doktora yaradı. Asistanların yüzde 66’sı memnun değil: Danışacak hoca kalmadı. Vakalar risk altında.

Asistan hekimler, ‘Tam Gün Yasası ve Performans Uygulaması’ olarak bilinen, yeni yasal düzenlemelerin tıpta uzmanlık eğitimine olan etkisini incelemek amacıyla ‘asistanhekim.org’ sitesi üzerinden anket araştırması yaptı. 17 üniversite hastanesi ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı 8 Eğitim-Araştırma Hastanesi’ndeki 150 asistan hekimden, 19 farklı uzmanlık dalına yönelik bilgiler alındı. Hekimlerin yüzde 66’sı değişikliklerin uzmanlık eğitimini olumsuz etkilediğini, yüzde 31’i etkilemediğini, yüzde 3’ü ise olumlu etkilediğini belirtti. Yasal düzenleme sonrasında kadrodaki değişikliklerin sorulduğu anketten bazı çarpıcı cevaplar şöyle:

İÇGÜDÜLERLE TEDAVİ!

– İç hastalıkları asistanı: ‘Gastroenterolojide muayenehanesiz hoca kalmadığı için gastroenteroloji anabilim dalı başkanı, bir nefrolog oldu. Endokrinde 1 hoca, onkolojide 1 hoca kaldı. Onlar da en az kıdemli hocalar, bilim dalı başkanı oldular. Ayrıca mesai saatlerinde olan eğitimlere artık performans azalıyor gerekçesi ile giremiyoruz. Poliklinikte bilmediğim bir hastalığı iç güdülerime göre tedavi etmeye çalışıyorum bazen. Derslere katılmak 1 saatte 6-7 hasta performansını düşürdüğü için yasak ne yazık ki.

– Ortopedi asistanı: 12 adet hocamız yarı zamanlı çalışmaya başladı. Bu hocalarımızın eğitimimize katkısı oluyordu. Şu anda 12 hocadan hiç faydalanamıyoruz.

– Göz hastalıkları asistanı: Yasa çıkmadan önce bölümde 17 profesör, doçent çalışırken bu sayı 8’e düştü. Öğretim üyeleri ücretsiz izne ayrıldı.

Hastalar oyalanıyor

‘Vaka sayısında ne gibi değişiklikler oldu?’ sorusuna bir iç hastalıkları asistanı ‘Danışılacak hoca kalmadı. Hastalar oyalanıyorlar. Tetkik istenip gönderiliyor, sonra geldiğinde ‘bakarız’ mantığıyla çalışılıyor. Performans var diye 6 günden fazla yatması gereken karışık vakaları yatırmamak için acilde kırk takla atılıyor’ diye yanıt verdi.  ‘Geçen sene ile kıyaslandığında poliklinik hasta, operasyon sayısı açısından farklılık var mı?’ sorusuna ise bir pediatri asistanı, ‘Polikliniklerde sınırsız hasta bakılmaya başlandı. Bu yüzden özellikli vakalara zaman ayrılamıyor. Günlük hasta sayısı 50-80 arasında. Asistan sayısı yetersizliği nedeniyle servis ve polikliniklere aynı asistan bakıyor’ dedi.  

Melis APAYDIN / İZMİR 

Kaynak: Akşam Gazetesi

http://www.aksam.com.tr/danisacak-hoca-bulamiyoruz–83789h.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.