Kategoriler
Duyurular Haberler

Mecburi Hizmet Zirvesi – Kayıtlar Başlamıştır (!)

Mecburi Hizmet Zirvesi’ne Kayıt Olmak için Tıklayın (!)

Türkiye’nin ilk Mecburi Hizmet Zirvesi 28-29 Ocak 2012 tarihlerinde Hatay’da düzenlenecek. Uzmanlık Dernekleri Eş Güdüm Kurulu, Asistan ve Genç Uzman Hekim Çalışma Grubunun düzenleyeceği zirvenin bilgilendirme notu şu şekilde :

Kimine göre mecburi hizmet, kimine göre zorunlu hizmet, kimine göre de devlet hizmet yükümlülüğü…

Bugüne kadar binlerce hekim, şifa dağıtmak için; bazen elektriğin, bazen suyun ve bazen de yatacak bir yatağın bile olmadığı yerlerde görevlendirildi.

Türkiye’nin dört bir yanına dağılan hekimler, bu görevi kusursuz bir şekilde gerçekleştirdiler…

Ancak onlara hiç sorulmadı…

Mutlu muydular?

Umutlu muydular?

Akademik hayalleri var mıydı?

***

Bu sefer durum farklı! Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa “umutsuz mecburi hizmet hekimleri’nin” sorunlarına çözüm bulmak için bir araya geliniyor.

28 – 29 Ocak 2012 tarihlerinde Hatay’da gerçekleştirilecek “Mecburi Hizmet Zirvesi’nde” tüm sorunlar masaya yatırılıyor, çözüm yolları aranıyor…

Kasım ayı’nda; Hekim Ahmet’in, Hekim Ayşe’nin, Hekim Mehmet’in, Hekim Lale’nin derdine çözüm için ilk adım atılacak. Taraflar bir araya gelecek. Bir yol haritası çizilecek. Bir katkı da ben koymak istiyorum diyorsan, kapımız sana da açık!

Konu Başlıklarımız…

 • MH ve uzmanlık eğitimi sonrası burs olanakları- ücretsiz izin veya farklı bir çözüm…
 • Uzman oldum ancak eğitim alanında eksiklerim var MH’de nasıl tamamlayacağım?
 • Üniversitelerde mecburi hizmet durumu
 • Mecburi hizmet ve akademik iş gücü
 • Mecburi hizmet ve doktora eğitimi
 • Yan dal bir üst eğitim: MH’in bu üst tanıma yansımaları
 • Mecburi hizmet sürecinde kurs, kongre ve diğer izinler ve bitmeyen MH süreleri
 • Akademisyen olan idareciler gözüyle MH
 • Yurtdışında diploması olmayan akademisyenlerin durumu
 • Mecburi hizmet ve kanıta dayalı tıp – yayın yapmak istiyorum
 • Ve senin tartışılmasını isteyeceğin konular…

 

UNUTMA! Bu senin zirven!

TTB-UDEK Asistan ve Genç Uzman Hekimler Çalışma Grubu

 

“Mecburi Hizmet Zirvesi – Kayıtlar Başlamıştır (!)” için 4 yanıt

1.hastanelerdeki güvenlik arttırılsın
2.recep akdağ ve recep tayyip erdoğan doktorları sevsin
3.kutsal mesleğimiz hakettiği yere geri gelsin
4.öğretmenleri kaçırıldığı halde hiçbir güvenlik önlemi almayan meb gibi olmasın sb doktora şiddet hakkında çıksın tv’ye doktorları savunacak birkaç cümle sarfetsin
5.okumayanın şımartıldığı yeter artık hakeden saygımızı istiyoruz nerede olursak olalım biz doktorlara en çok istediği şey bu olsa gerek

Binlerce doktoru köle haline getiren mecburi hizmet kanununa karşı yapılacakları (eylem, protesto vb.) planlamak yerine “mecburi hizmetle nasıl yaşanır?” kursu düzenleme noktasına mı gelindi? Bu mudur bir meslek örgütünün kendine biçtiği rol? Tebrikler (!)

En başta, “Mecburi hizmette hekimlerin karşılaştıkları sorunlar” konseptinin hatalı olarak seçildiğini düşünüyorum. 2012 yılında, hiç bir insan, “zorunlu hizmet”, “kamu hizmeti” adı altında zorla, istemediği bir yerde, ailesinden, eşinden ayrılarak çalışmaya zorlanmamlıdır. Çağ dışı, temel hak ve özgürlüklere aykırı olan bu uygulamanın tamamen kalkması yönünde baskı grubu oluşturumalıdır. Mecburi hizmete gitmek istemeyen hekimlere en azından diplomaları verilip uzmanlıkları tanınarak özel sektörde çalışma hakkı verilmelidir(Öğretmenler gibi). Mecburi hizmet adı verilen bu haksız, temel haklarla bağdaşmayan uygulama top yekün kalkmalıdır.

Mecburi hizmet zirvesinin konularına bakınca çıkış noktası 12 eylül askeri darbesine dayanan mecburi hizmetin adeta içselleştirildiğini , mecburi hizmet kölelik çalışma sistemiyle nasıl uyum içinde çalışılabilineceği ve nasıl mutlu olunabileceğinin tartışılacağını izliyoruz.Mecburi hizmet dayatması ile nasıl mücadele ederiz, ve bunun için ne yapmalıyız sorusu ve konusu malesef yok.Mecburi hizmet hekimin diplomasının rehin tutularak hekimi istemediği bir işte ,istemediği bir yerde ,istemediği bir ücrete zorla çalıştırmaya dayalı bir kölelik çalışma sistemidir.Hukuki olarak mecburi hizmetle ilgili davalar aihm’in kararını beklemektedir.Diğer mücadele yöntemi ise hekimlerin emeklerinden kaynaklanan gücü kullanmaları olmalıdır.Çek cumhuriyetindeki hekimler örneğinde olduğu gibi tabipler birliği veya sendikalar aracılığı ve örgütlenmesi ile 2 mecburi hizmet kurasına, mecburi hizmete tabi hekimlerim %25-30’u katılmasa ve gitmese 3.mecburi hizmet kurasının açılabileceğini sanmıyorum.Kısaca nasıl durumundan mutlu köleler olunabileceği değil bu adaletsiz, kölelik çalışma sistemi olan mecburi hizmetten nasıl kurtulunabileceği tartışılmalıdır diye düşünüyorum! Unutulmamalıdır ki adaletin asıl düşmanları durumundan mutlu olan kölelerdir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.