Kategoriler
Duyurular Haberler

Merakla Beklenen Kolesterol Anketinin Sonuçlar (!)

10 Ziyaretçiden 3’ü Kolesterolüm Yüksek Olsa da İlaç Başlamam Diyor (!)

Kolesterol ilaçları yararlı mıdır? Zararlı mıdır? Geçtiğimiz haftalarda çok konuşuldu ve halen daha konuşulmaya tartışılmaya devam ediyor. Halkın bu konuda kafası oldukça karışık, peki ya hekimler ne düşünüyor?  www.asistanhekim.org , ziyaretçilerinin bu konudaki fikirlerini araştıran bir anket hazırladı ve üç soru sordu: Kolesterol ilaçlarına güveniyor musunuz? Kendinizde kolesterol yüksekliği saptarsanız kolesterol ilacı başlar mısınız? Bu konu sizce neden gündeme geldi?  398 ziyaretçinin  cevap verdiği anketin sonuçları şaşırtıcı.

Kolesterolüm yüksek olsa da ilaç başlamam diyenlerin oranı %30

www.asistanhekim.org web sitesinin anketine göre, kendimde kolesterol yüksekliği saptamam halinde kolesterol düşürücü ilaç başlarım diyenlerin oranı %60. Kendimde kolesterol yüksekliği saptasam dahi, kolesterol düşürücü ilaç başlamam diyenlerin oranı %30. Kolesterol ilaçlarını yararlı bulan on kişiden biri ise kendimde kolesterol yüksekliği saptasam da ilaç başlamam diyor.

Kolesterol ilaçlarını yararlı bulmayanlar ilaç başlamamakta kararlı

“Kolesterol ilaçlarını yararlı bulmayanlara, kendinize ilaç başlar mısınız” diye sorulduğunda, ankete katılanların %93’ü, kendime kesinlikle ilaç başlamam diyor. Kısacası kolesterol ilaçlarına güvenmeyen grup, her ne şartta olursa olsun, kendilerine ilaç başlamamakta kararlı.

Ankete katılanlar mevcut tartışmaları; medyatik olma, gündemde sansasyon yaratma, ilaç firmalarının rant kavgası, hekim – ilaç sektörü ilişkisini ortaya koyma ve Türkiye’deki ilaç harcamalarını azaltma stratejisinin bir parçası olarak görüyor. Sonuç olarak mevcut kolesterol tartışmalarında hastaların olduğu kadar, çoğunluğu sağlık profesyoneli olan ziyaretçilerimizin de kafasının karışık olduğu söylenebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.