Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

O Beş Madde Nedir? İşte Budur…

1-Her meslek saygındır ama bir insana saygıyı mesleği değil kişiliği getirmelidir. Her meslekte, saygı duyulacak ve duyulmayacak birçok insan vardır. Bu yüzden bu meseleyi yok doktorlar şöyle yok öğretmenler böyle gibi genellemelerle yapmak anlamsız ve aptalcadır.

2-Birkaç kötü örnek yaşadınız, gördünüz veya (kimisi yalan yanlış) duydunuz diye doktorları kendini beğenmiş, saygısız, ukala, paragöz olarak toptan etiketlemek cahillik göstergesidir. Her meslek grubunda iyi veya kötü insanlar olabilir. Ama doktorlar içindeki kötü örneklerin bu kadar çok göze çarpması, bu kadar can acıtması, kötü örneklerin sayısının nispeten çok olmasından değil, yapılan işin özelliğinden ve kim ne derse desin doktorların çoğunun uygulamaya çalıştığı iş ahlakındandır (Bütün renkler hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler). Sağlık denen şey hata kabul etmez, özveri ister, bilgi,tecrübe, hızlılık ve sabır gerektirir. Şunu yanlış yaptım, dur geri döneyim de düzelteyim deme şansınız yoktur. Tek bir nöbetimizde veya mesaimizde birçok insanın hayatı boyunca almadığı riskleri alabiliyoruz.

3-Bırakın artık şu “doktorlar çok para kazanıyor hikayesini” yahu. Dünyadan haberi yok böyle konuşanların. Çok para kazanan %10-15 lik bir kesimi hariç tutarsanız doktorların çalıştığı saate göre kazandığı para çok değil, çok az. Kimsenin kazandığı parada gözümüz yok, herkesin hakkını alabilmesini de isteriz. De siz niye bizim hakkımızı istememize karşı çıkıyorsunuz anlayabilmiş değilim. 10 yıllık meslek hayatımın yaklaşık 2 yılını gece nöbetlerde geçirdim. Gündüz mesailerime devam ederek tabiki. Bunun para olarak karşılığı nedir sizce?

4- Ufff, sıkıldım. Daha çok şey söyleyebilirim ama ne yazarsam yazayım birşey değişmeyecek biliyorum. Allah kimseyi doktorların eline düşürmesin (yanlış anlamlar çıkarmayın buradan, kimse hasta olmasın demek istedim sadece). Biz doktorları da burada bazı örneklerini gördüğümüz cahil ve saygısız insanların diline düşürmesin.

5-Hangi meslekten olursa olsun, işini iyi yapmaya çalışan, başkalarının hakkına saygı gösteren ve iyi bir insan olmaya çabalayan herkese saygı ve selamlar.

Dr.İhsan ???


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.