Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı : Aksaklık yok, hekimlerimize teşekkür ederiz (!)

Bugün “kamu çalışanlarının iş bırakma eylemi” nedeniyle bütün hastanelerin acil servisleri dışında sağlık hizmeti verilmediği yönünde medyamızda bazı haberler yer almıştır. 

Bu haberler doğruyu yansıtmamaktadır. 

Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile devlet hastanelerimizde acil, poliklinik ve ameliyat hizmetleri önemli bir aksaklık olmaksızın yürütülmüş, yürütülmeye de devam edilmektedir.   

Vazgeçilemez ve ertelenemez bir insan hakkı olan sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesini sağlayan ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi yönünde takdire değer bir davranış sergileyen başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. 

Eylem nedeniyle sağlık hizmetine ulaşmakta sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın bildirim ve şikâyetleri hassasiyetle değerlendirilecek ve gerekli işlemler yapılacaktır.

Bazı üniversite hastanelerimizde ise eyleme katılımın olduğu gözlenmiştir. Bu eylem nedeniyle üniversite hastanelerimizde sağlık hizmeti sunumunda yaşanan herhangi olumsuzluk veya aksaklıkla ilgili takibin ve gereken işlemlerin üniversite yönetimlerimiz ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılacağına inanıyoruz. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

“Sağlık Bakanlığı : Aksaklık yok, hekimlerimize teşekkür ederiz (!)” için bir yanıt

Sevgili Bakan biz doktorlara teşekkür etmiş, ama biz doktorlar bu kaotik basamaksız hastalara yeterli zaman ayıramayan, düşünsel gücünden daha fazla fiziksel gücünü kullanarak çalışmaya zorlanan, hakettiği yaşam standardına ulaşmasına yasa denen hukuksuz uygulamalrla engel konulan, ülkenin en zeki, en aydın, en vicdanlı ve en uysal ve sessiz grubuyuz. Sağlık sistemindeki Amerikan tarzı dönüşümün bu toplumun vicdanında büyük sızılara yol açacağını anlamanızı umuyorum. Devletin sağlıktaki sosyal ve sübvanse edici politikalardan uzaklaşması, gelir seviyesi düşük milyonlarca insanı güngeçtikçe çaresiz bir halde bırakacak. Eğer Devlet düşkün, fakir ve miskinleşmiş kesimlerin sırtını dayıyacağı bir baba olmaktan uzaklaşırsa suç artacak, insanlık duygusunu zedeleyecek binlerce tablo (bkz: Amerikan sağlik belgeseli Sick te iki parmağı kesilen parasız marangozun yaşadıkları) sağlık çalışanlarını dini vicdani çok sıkıntıya sokacaktır.
Asistan hekimlerin özlük hakları yok denecek seviyededir. İtiraz etme, doğruyu önerme cüretleri bile olamaz. Bu militarist dönemden kalma zihniyetlerin ivedilikle değıştirilmesi, gelişme iddiasındaki bu ülke için elzemdir.
Bu günkü grevde Adana dan izlenimlerim Doktor camiasının kendi ve toplumun sorunlarına karşı alabildiğine tükenmiş, duyarsız ve vurdumduymaz hale geldiği, tabibler birliği denen oluşumun da hekimleri bir araya getirmeyi başaramayan ve bugünkü iktidarın en büyük şansı haline gelen mesleki değil, ideoloji ve poltik eksenli bir birlik durumuna düştüğüdür. Türk doktorları toplumun kalbindeki saygın yerine layık sosyal ve toplumsal rol-model pozisyonununa ulaşacağı hükümetlerin karşısinda masada oturabilieceğı müzakere edebilieceğı günleri genç bir doktor olarak özlemle bekliyorum.

Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.