Kategoriler
Haberler

Sağlık-Sen’den Zaman Gazetesi Yazarına Tepki

 Sağlık-Sen, Zaman gazetesi yazarlarından İbrahim Öztürk’ün “ithal doktor” başlıklı yazısında hekimlere hakaret ettiği gerekçesiyle özür çağrısında bulundu. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş tarafından, Gazete’nin yönetim kuruluna gönderilen yazıda şöyle denildi: 

“Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmet kolunda örgütlü, Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı 155 bin üyeli bir memur sendikasıdır.

Gazetenizin 22 Aralık 2011 tarihli nüshasında, yazarlarınızdan İbrahim Öztürk, “İthal Doktor” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, hekimleri rencide edecek, hakaret içeren ifadeler kullanmıştır. Sayın Öztürk, halkı hekimlere karşı galeyana getirici beyanlarda bulunmuştur. Sağlık çalışanlarına şiddetin yoğunlaştığı bir dönemde, sayın Öztürk böyle bir yazı ile şiddeti körüklemek mi istemektedir?

Hekimleri vergi kaçıran, hastasını köle gibi gören, işkence uygulayan insanlar olarak lanse eden, sayın Öztürk, bu görüşlerini köşesinden milyonlara ulaştırmaktadır. Bir hekim çıksa ve “köşe yazarları yüksek paralar alarak, medya patronlarının çıkarları için kalem oynatıyor ve halkın sağlığıyla oynuyor” dese, Sayın Öztürk’ün hakaretlerine eşdeğer bir yakışıksızlığa imza atmış olurdu. Ancak, hiçbir şekilde, medya gücüyle eşdeğer bir etki alanı oluşturamazdı. 

Saygın bir meslek grubunu kast örgütüne benzetmek, alenen öfke tezahürü ifadelerle kamuoyunu tahrik etmek, sorumlu yayıncılık ilkeleri ile bağdaşmaz. 

Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, Sayın Öztürk’ün yazısında serdettiği hakaretlere, aynı üslupla cevap vermek, sendikal kimliğimize yakışmaz. Ancak, Türkiye’nin en çok satan gazetesinde, medya gücünü kullanırken, kanaat önderi kimliğinden ve sorumluluk duygusundan uzak bir dil tercih eden sayın yazarın, hekimlerden özür dilemesi gerektiğine inanıyoruz. 

Sağlık-Sen olarak, söz konusu yazıda hekimlere yapılan nezaketsizlik nedeniyle üyelerimizden gelen yoğun tepkileri ve özür beklentilerini kurumunuza bildirmeyi görev sayıyoruz.” 

Metin MEMİŞ

Sağlık-Sen Genel Merkez
Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.