Kategoriler
Duyurular Haberler

TUS’da yabancı dil ile ilgili gelişme

Tıpta ve Dişhekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine göre, uzmanlık kadrolarından birine yerleşebilmek için mesleki bilgi sınavında başarılı olmanın yanı sıra yabancı dil yeterliliği de aranmaktadır. Önceleri Tıpta Uzmanlık Sınavı içinde yapılan sınavla yabancı dil bilgisi ölçülebilirken, Yönetmelik’te  1.7.2011 tarihinde yapılan değişikliğe göre Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) yabancı dil bilgisinin ölçülmesinden vazgeçilmiş, “Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavında (ÜDS) yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da Yükseköğretim Kurulu tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak” şart koşulmuştur.

Bu durumda, TUS sonucuna  göre tercihte bulunacak adayların,  tercih işlemi öncesinde yabancı dil yeterliliklerini gösteren bir belgeye sahip olmaları gereklidir.

2012 yılı sonbahar dönemi TUS’un 22.04.2012 tarihinde; yabancı dil bilgisinin ölçüldüğü ÜDS’nin ise 18.03.2012 tarihinde yapılacağı açıklanmıştır. Her iki sınav arasındaki sürenin kısalığı dikkate alınarak Türk Tabipleri Birliği tarafından ÖSYM’ye yapılan başvuruya verilen yanıtta;  ÜDS sonuçlarının yaklaşık 20 gün içinde ilan edilebileceği, bir önceki ÜDS’nin 18 günde ilan edilmiş olduğu belirtilmiş; adayların yabancı dil yeterliliğinin TUS tarihinde değil tercih aşamasında kontrol edildiği de hatırlatılmak suretiyle her iki sınav tarihlerinin yakınlığının sorun yaratmayacağı açıklanmıştır.

Diğer yandan, yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Meslektaşlarımızın 22.04.2007 tarihinden sonra KDS, ÜDS sonucunda veya uluslar arası geçerliliği olan belgelerle yabancı dil yeterliliklerini kanıtlamış olmaları halinde yeniden ÜDS’ye girmelerine gerek bulunmamaktadır.

ÖSYM’ye gönderilen yazı için…

ÖSYM’nin yanıtı için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.