Kategoriler
Haberler

Yaptırdığınız tüm tahlilleri farklı hekimlere gösterin

 

Oğlunu devlet hastanesinde ameliyat ettiren Sağlık Bakanı Akdağ’dan cesur açılım: Tahlil sonuçlarınızı farklı hekimlere gösterin. Elbise alırken bile mağaza mağaza dolaşılıyor.

Kaynak : Ahmet Fatih Erturan / STAR Gazetesi

Sağlık Bakanı Recep kısa süre önce oğlunu devlet hastanesinde apandisit ameliyatı yaptırdığını belirterek, özel hastanelerde de ücret ödemeden bu işlemi yaptırabileceğini ancak devlet hastanesine daha fazla güvendiğini belirtti. Hastaların tahlil sonuçlarını farklı hekimlere göstermeleri kültürünün oluşması gerektiğini belirten Akdağ, “Bir elbise alırken bile mağaza mağaza dolaşıyoruz. Sen burada kalbini emanet edeceksin, gerekirse on yere de soracaksın. İnsanlarda artık bu kültürün oluşması lazım” dedi.

Tam Gün’den geri dönüş yok

Akdağ, Tam Gün sıkıntısının sadece metropollerdeki üniversitelerin bazılarında olduğuna dikkat çekerek, artık Türkiye’de “para ver uzmana gözük” devrinin bittiğini vurguladı. Üniversite hastanelerine gelen hastaları uzman hekimlerin muayenehanelerine götürüp ciddi paralar karşılığında ameliyat ettiklerini hatırlatan Akdağ, “Artık bunlar tamamen bitti. Tam Gün’de bir daha geriye dönüşe izin vermeyiz. Buna Başbakan’da izin vermez” şeklinde konuştu. Dışarıda çalışmayı tercih eden hocaların istedikleri takdirde ücret karşılığında üniversitelerde eğitim verebildiklerine dikkat çeken Akdağ, bu hocaların döner sermayenin hasta hizmetlerinde çalışamadıklarını söyledi. Akdağ, şöyle konuştu: “Şu anda üniversite hastanelerinde hizmet vermeyen hekimlerin sayıları yüzde 5’ler civarındadır. Dolayısıyla yüzde 95 kadarı hala hizmet veriyor. Bunlar döner sermayenin yanında bir de performans ücreti alıyor. Eskiden bu parayı vatandaş ödüyordu. Şimdi bu parayı vatandaşın yerine devlet ödüyor. Aslında bu sıkıntı Anadolu üniversitelerinde çıkmadı. Bu sıkıntı sadece metropollerdeki üniversite hastanelerinin bazılarında çıktı.”

Devlet hastanesinde yaptırdık

Geçtiğimiz günlerde devlet hastanesinde oğlunu apandisit ameliyat ettirdiğini belirten Sağlık Bakanı Akdağ, “Daha sonra bir yakınımı da Erzurum’daki devlet hastanesinde ameliyat ettirdim. Özel hastanede de ameliyat ettirirdim ve para da istemezlerdi. Fakat devlet hastanesine daha çok güveniyorum” dedi. Doktor hastanın tahlil sonuçlarına bakarak kalbinden ameliyat edilmesi kararı verdiyse hasta bu sonuçları alıp başka doktorlara da göstermesi gerektiğini belirten Akdağ, şöyle konuştu: “Bugün bir elbise alırken bile mağaza mağaza dolaşıyoruz. Sen burada kalbini emanet edeceksin gerekirse on yere de soracaksın. İnsanlarda artık bu kültürün oluşması lazım. Çünkü şifayı Allah verir hekim vermez hekimi sadece vesile eder.”  

Acilde paraya 10 gün kapama

Özel hastanelere gelen acil vakalardan ücret alınmadığını anımsatan Akdağ, para aldığını tespit ettikleri özel hastanelere 10 gün kapatma cezası verdiklerini hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.