Kategoriler
Haberler

Bu da başka güzel bir haber (!)

Kaya’nın korneaları da Ege’de iki kişi için umut oldu

Uşak’ta geçirdiği tren kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’nın korneaları Cem Dağ ve Şenol Kölemen’e ışık oldu. Türkiye’de gerçekleştirilen ilk yüz naklinin de vericisi olan Ahmet Kaya’nın korneaları, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Ayşe Yağcı tarafından hastalara başarıyla nakledildi

Nihal Işık– 34 yaşında doğuştan göz rahatsızlığı olan Denizlili Cem Dağ, tam 8 yıldır nakil olmak için beklediğini söyledi. Anne ve babasının kan uyuşmazlığı nedeniyle gözlerinde problem olduğunu belirten Dağ, “İlk naklim 2 yaşında olmak üzere, bugünkü ameliyat 4. naklim olacak. Vücudum nakil korneaya adapte olamıyor, nakli reddediyor. Tedavim ömür boyu devam edecek. Organ bağışlayan birinin olmasını beklemek çok zor bir durum” dedi. Dağ sözlerine şöyle devam etti: “Bu kadar sıkıntıyı çeken bilir. En son naklimden sonra tam 8 yıl geçti. Ben Kızılay’a gidip organlarımı bağışladım, imzamı attım. Tüm insanların da bağış yapmasını diliyorum.” Abi Mustafa Dağ, kardeşi adına çok mutlu olduğunu, bağış yapanlara minnettar olduğunu söyledi.

Organlar toprak değil, umut olsun

Çiftçilik yaparak hayatını sürdüren 37 yaşındaki Manisa Sarıgöllü Şenol Kölemen, daha önce sol gözünden kornea nakli ameliyatı olduğunu, o zamanlar Türkiye’de yapılan 3. nakil ameliyatı olduğunu söyledi. Kölemen, “Bana bir yıl içinde nakli olacağımı söylemişlerdi. Ama aklımda yokken aradılar, mutlu oldum. Kışın bile güneş gözlüğüyle dolaşıyorum. Toza, toprağa çıkmam da yasak ama çiftçi olduğum için dikkat edemiyorum” dedi. Kölemen sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de organ bağışlayan malesef çok kişi yok. Ama bedenimiz birgün toprak olacak. Bunun yerine bir hastaya umut olması daha iyi. Ben de organlarımı kesin bağışlayacağım. Bağış yapan kişiye Allah’tan rahmet dilerim.”

Kornealar çok sağlıklıydı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları bölüm doktoru Prof. Dr. Ayşe Yağcı, her iki hastaya yapılan kornea naklinin de çok başarılı geçtiğini, bağışlanan Ahmet Kaya’nın kornealarının çok sağlıklı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yağcı, “Doğuştan rahatsız olan Cem Dağ’a yapılan nakiller 3 kez başarılı olmamış. Bugün yapılan 4. naklinde red olmaması için daha geniş çaplı bir kornea koyarak ameliyatı yaptım. Bundan sonra çok iyi bir takip yapılması önemli. Birkaç yıl çok yoğun olarak ilaç kullanacak. Şenol Kölemen ise Keratokonus hastasıydı. Bu hastalıkta dokunun korneaya uyumu daha yüksek ihtimal” diye konuştu. 

Haberin linki : Haber Ekspres Gazetesi
http://www.haberekspres.com.tr/kayanin-kornealari-da-egede-iki-kisi-icin-umut-oldu.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.